sonda
VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

10. ÉVER BANEGA

« Wstecz

Ever Banega imię i nazwisko: Éver Banega
narodowość: Argentyńczyk
data urodzenia: 29/06/1988
miejsce urodzenia: Rosario
wzrost/waga: 174 cm/71 kg
kluby: Boca Juniors, Valencia CF, Atletico Madryt

Biografia

Éver Banega pierwsze kroki w karierze sportowej stawiał w szkółce Alianza Sport w Rosario. W wieku 12 lat przeniósł się do młodzieżowej drużyny Boca Juniors, gdzie miał okazję szlifować swój piłkarski warsztat pod okiem specjalistów. Spędziwszy kilka lat w szkółce piłkarskiej Xeneizes, Banega został włączony do treningów z pierwszą kadrą zespołu w 2006 roku, mając zaledwie 16 lat.

O utalentowanym Argentyńczyku świat usłyszał na początku 2007 roku, kiedy to doczekał się debiutu w barwach Boca w meczu przeciwko Banfield. Premierowe spotkanie Banegi zostało ocenione bardzo wysoko przez argentyńską prasę sportową, która szybko zaczęła upatrywać w nim następcy Fernando Gago, sprzedanego w tym czasie do Realu Madryt. O jego występie La Nacion napisało: nie przestraszył się swojego debiutu, pokazał charakter, wolę walki i poprawnie rozgrywał piłkę. Niedługo później Banega był już podstawowym zawodnikiem Boca i ulubieńcem kibiców.

Debiutancki sezon Ever zakończył zdobyciem prestiżowego Copa Libertadores, w finale którego Boca pokonała w dwumeczu Gremio Porto Alegre 3:0 i 0:2. Krótko potem Banega uczynił kolejny wielki krok w swojej karierze – latem 2007 roku wraz z młodzieżową reprezentacją Argentyny zdobył Mistrzostwo Świata U-20. Choć Banega pechowo rozpoczął ten turniej (nie mógł wystąpić w pierwszych meczach z powodu kontuzji), zakończył go w fenomenalnej dyspozycji i zdaniem wielu, obok Sergio Aguero najbardziej przyczynił się do triumfu młodych Albicelestes.

Po mistrzostwach młody pomocnik znalazł się na celowniku wielu europejskich klubów, z Realem Madryt na czele. Królewscy zapewnili sobie nawet klauzulę pierwokupu Banegi przy transferze Gago, jednak ostatecznie nie zdecydowali się z niej skorzystać, co umożliwiło piłkarzowi przenosiny do Valencii w styczniu 2008 roku za kwotę 18 mln euro.

Niestety, z upływem czasu Everowi w Valencii szło coraz gorzej, w czym nie pomagały mu również problemy pozasportowe. Banega pojawił się jeszcze na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, gdzie występami przeważnie w końcówkach spotkań przyczynił się do zdobycia tytułu mistrza olimpijskiego dla Argentyny. Włodarze klubu ze stolicy Lewantu postanowili wypożyczyć utalentowanego acz krnąbrnego pomocnika. Z takiej opcji skorzystało Atletico Madryt, które uiściło 1.3 miliona euro oraz wynegocjowało sobie prawo pierwokupu piłkarza po sezonie 2008/2009 za 10 milionów euro. Rok spędzony w stolicy Hiszpanii nie był dla Argentyńczyka specjalnie udany - często wchodził na plac gry z ławki rezerwowych, a kiedy pojawiał się na murawie, dobre występy przeplatał naiwnymi pomyłkami.

Nic zatem dziwnego, że Los Colchoneros nie skorzystali z możliwości kupna pomocnika. Początkowo wydawało się, że w Walencji nie zostanie długo. W internecie ukazał się wywiad, w którym Ever zapewniał, że nie zamierza występować z nietoperzem na piersi. Jak się później okazało, słowa podane w internetowym periodyku nie były prawdziwe. Nie zdanie zawodnika było jednak najważniejsze - Emery nie był przekonany do 21-latka, a znajdujący się w tarapatach finansowych klub chciał na nim zarobić. Mimo to, do sprzedaży Banegi nie doszło. Podczas pretemporady kontuzji doznali Baraja i Fernandes, natomiast Fernando Gomez oraz Unai Emery nie doszli do porozumienia w wyborze następcy Evera i ten pozostał na Mestalla. Być może z korzyścią dla obu stron - na tle słabej linii pomocy Valencii, wychowanek Boca prezentuje się nader przyzwoicie.

Ciekawostki

  • Ze względu na predyspozycje piłkarskie i pozycję zajmowaną na boisku porównywany jest do Mistrza Świata z AC Milan, Andrei Pirlo.
« Wstecz