sonda
VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

GALERIA SŁAW

MUNDO

MUNDOJednym z mitycznych "elektrycznych napastników" lat 40-tych, z niepowtarzalną siłą fizyczną i niezwykłym wyczuciem strzeleckim był Mundo, który stał się najlepszym strzelcem Valencii w 4 dekadzie XX w. Jego 15 goli w pierwszym sezonie jako piłkarz Valencii, sprawiły, że nazwano go "gol-man" czyli "człowiek gol". Przydomek ten znalazł potwierdzenie w późniejszym etapie kariery zawodnika, który przez cały okres swojej piłkarskiej przygody strzelił ponad 200 bramek. Był on zawodnikiem Valencii przez jedenaście sezonów, pomiędzy sezonem 1939-40 i 1949-50. Dwukrotnie otrzymywał nagrodę króla strzelców, w sezonie 41-42 i 43-44, z 27 bramkami w obu tych przypadkach.

Jego siła i charakter pozwoliły mu stać się kompletnym zawodnikiem, a jego łatwość do strzałów z każdej pozycji sprawiły, że trzykrotnie zakładał koszulkę swojej narodowej drużyny.

INFORMACJE:
Pełne imię i nazwisko: Edmundo Suarez Trabanco ( ur.Baracaldo, Vizcaya, 1916r.)
Kluby: Salesion, Kakaleku, Lejona, Atl.Bilbao, Recuperacion, Valencia, Alcoyano
Liga: 208 meczów/ 191 goli
Puchar kraju: 63 mecze/ 55 goli
Liga regionalna: 10 meczów/ 21 goli
'Puchar Czterech': 5 meczów/ 2 gole
Super puchar: 1 mecz
Tytuły: 3 mistrzostwa ligi, 2 puchary, 1 liga regionalna
Ogółem: 287 meczów/ 269 goli

EPIFANIO FERNANDEZ 'EPI'

EPIEpi był kolegą Mundo z klubu tzw. 'elektrycznych napastników'. Odkąd przybył do klubu w sezonie 1940-41, nie przestał pokazywać swoich niezwykłych umiejętności technicznych, właściwie przez całą kolejną dekadę. Wszystkie wielkie kluby w owym czasie zabiegały o cudownego prawego skrzydłowego z San Sebastian, odkąd jego nazwisko stało się sławne w całej hiszpańskiej piłce. Atletico, Espanyol i Real Madryt chciały mieć u siebie piłkarza, ale ostatecznie to Valencii udało się go zatrudnić. Epi wystąpił w 15 spotkaniach reprezentacji Hiszpanii, i pozostaje do tej pory jednym z najlepszych w historii Valencii skrzydłowych.

INFORMACJE:
Pełne imię i nazwisko: Epifanio Fernandez Berridi (ur. San Sebastian, Guipuzcoa, 1919r.)
Kluby: Basconia, Real Sociedad, Valencia, Real Sociedad
Liga: 198 meczów 73 gole
Puchar kraju: 57 meczów/ 28 goli
Tytuły: 3 mistrzostwa ligi, 2 puchary
Ogółem: 255 meczów/ 101 goli

ANTONIO PUCHADES

PUCHADESTen pomocnik z Sueci rozpoczynał swoją przygodę z piłką w rodzinnym mieście, aby później w 1946 roku stać się ważną częścią zespołu Valencii, w której pozostał do sezonu 1957-58. W tej dekadzie, Puchades zdobywał wraz z Valencią liczne tytuły. W mniej niż trzy sezony Puchades stał się ostoją drużyny. Aż do zakończenia kariery pod koniec lat 50-tych, był czołowym zawodnikiem Valencii. Gwiazda Puchadesa świecił przez 13 sezonów w Valencii i w reprezentacji Hiszpanii, w której zagrał 23 razy zaczynając w 1949r.

INFORMACJE:
Pełne imię i nazwisko: Antonio Puchades Casanova (Sueca, Valencia, 1925r.)
Kluby: Sueca, Mestalla, Valencia
Liga: 257 meczów/ 4 gole
Puchar kraju: 39 meczów/ 2 gole
Rozgrywki europejskie: 2 mecze
Super puchar: 2 mecze
Tytuły: 1 mistrzostwo ligi, 2 puchary, 1 Super Puchar Hiszpanii
Ogółem: 300 meczów, 6 goli

WALDO MACHADO

MACHADOPrzybyły z Fluminese, Waldo Machado był pierwszym Brazylijczykiem, który z powodzeniem grał w Valencii. Jego radosna gra cieszyła i zaskakiwała nie tylko całą Hiszpanię ale także Europę. Posiadał on niecodzienne umiejętności w wykonywaniu rzutów wolnych, które potrafił strzelić z każdej niemalże pozycji. Już w pierwszym sezonie gry dla Valencii Brazylijczyk strzelił 15 goli. W sezonie 62-63 został ponownie królem strzelców ligi z 12 strzelonymi bramkami. W roku 64' pobił wszystkich ze swoimi 18 golami, a w sezonie 1966-67 strzelił jeszcze więcej bo aż 24 gole. To był jego szósty sezon w Valencii, a w kolejnych trzech Waldo potwierdzał swe nieprzeciętne umiejętności.

INFORMACJE:
Pełne imię i nazwisko: Waldo Machado da Silva (Niteroi, Brasil, 1924r.)
Kluby: Fluminese, Valencia, Hercules
Liga: 216 meczów/ 117 goli
Puchar kraju: 30 meczów/ 13 goli
Rozgrywki europejskie: 50 meczów/ 30 goli
Tytuły: 2 'Copas de Ferias', 1 Puchar kraju
Ogółem: 296 meczów/160 goli

MARIO KEMPES

KEMPESMario Kempes , zwany 'matadorem' przybył z Pasiequito, I swój debiut w Valencii zaliczył w 'Pucharze Pomarańczy' w 1976 r. Gdzie nie miał zbyt udanego występu z powodu nie wykorzystania rzutu karnego. W rodzimej Argentynie, rozpoczął grę w środku pola i kiedy miał 19 lat dostał się do drużyny Rosario Central. Następnie uczestniczył w Mistrzostwach Świata w Niemczech. Kiedy miał 22 lata przybył do Valencii gdzie pobił godne pozazdroszczenia rekordy i stał się jednym z największych postaci w całej historii klubu.

Po zdobyciu dwóch "Pichichis"(czyt. Król strzelców) z 24 i 28 bramkami w sezonach 76-77 i 77-78. Kempes został mistrzem świata i zdobył koronę króla strzelców na Mistrzostwach Świata Argentyna '78. Wraz z Valencią wywalczył triumf w Pucharze Króla w 1979 r. a rok później zdobył Puchar Zdobywców Pucharów i Superpuchar Europy. Wrócił do Argentyny , gdzie został zatrudniony w RiverPlate na sezon 81-82, aby rok później powrócić do Valencii. Później występował jeszcze w Herculesie i w lidze austriackiej. W 1993 r. Pożegnał się z kibicami Valencii w meczu na jego cześć. Kempes pozostaje jednym z niewielu piłkarzy na świecie, którzy uczestniczyli w trzech mistrzostwach świata. Strzelał karne, wolne, główkował, z pola karnego, z poza niego... dla Kempesa każda pozycja była dobra do oddania strzału.

INFORMACJE:
Pełne imię i nazwisko: Mario Alberto Kempes Chiodi (Belleville, Argentyna, 1954r.)
Kluby: Instituto, Talleres Cordoba, Rosario Central, Valencia, River Plate, Valencia, Hercules, First Vienna, St. Polten
Liga: 185 meczów/ 116 goli
Puchar kraju: 30 meczów/ 17 goli
Rozgrywki Europejskie: 28 meczów/ 13 goli
Tytuły: 1 Puchar Hiszpanii, 1 Puchar Zdobywców Pucharów, 1 Superpuchar Europy
Ogółem: 247 meczów, 146 goli

CLAUDIO LOPEZ

LOPEZBez wątpienia, Argentyńczyk Claudio Javier Lopez był jednym z najważniejszych zagranicznych piłkarzy, który zakładał koszulkę Valencii CF. Lata 90-te będą zapamiętane jako te, w których udało się wywalczyć ważne trofea, po które przez 20 wcześniejszych lat Valencia nie potrafiła sięgnąć, a w które to sukcesy swój wielki wkład miał właśnie Claudio. Piłkarz z Riotercereo przybył do Valencii z Racing Club Avellaneda jako zupełnie nieznany w zawodnik Europie. Jego uderzenie z lewej nogi-jak uważa wielu- jest jednym z najlepszych na świecie, zaś kolejnym wielkim atutem Argentyńczyka jest jego szybkość. Z "Piojo" ,jak nazywa się Lopeza Valencia wywalczyła Puchar i Superpuchar Hiszpanii, a także grała w finale Ligi Mistrzów w sezonie 1999/00, w którym uległa Realowi Madryt na stadionie Saint Denis w Paryżu.

INFORMACJE:
Pełne imię i nazwisko: Claudio Javier Lopez (Riotercero, Argentina, 1974r.)
Kluby: Universidad Cordoba, Racing Club de Avellaneda, Valencia, Lazio
Liga: 130 meczów/ 47 goli
Puchar kraju: 15 meczów/ 8 goli
Rozgrywki europejskie: 32 mecze/ 16 goli
Super Puchar Hiszpanii: 2 mecze
Tytuły: 1 Puchar Hiszpanii, 1 Superpuchar Hiszpanii
Ogółem: 179 meczów, 72 gole

GAIZKA MENDIETA

MENDIETAŚwietny technik, zawodnik o żelaznych płucach, lider Valencii z przełomu tysiącleci. Sportową karierę rozpoczynał od lekkoatletyki, a konkretniej od biegów długodystansowych. Zdołał nawet wywalczyć medal w tej dyscyplinie w kategorii kadetów podczas Mistrzostw Hiszpanii. Ostatecznie jednak Gaizka postawił na piłkę nożną i – jak się później okazało – dokonał słusznego wyboru. We wczesnych latach występów z nietoperzem na piersi częstokroć występował na pozycji prawego obrońcy. Z biegiem lat został jednak przemianowany na pomocnika. Prawdziwy przełom nastąpił, gdy Valencię objął Hector Raul Cuper. Pod wodzą Włocha Mendieta stał się reżyserem gry i przywódcą zespołu, pewnie wykonującym stałe fragmenty gry, a przede wszystkim doskonale egzekwującym rzuty karne. W niezwykle krótkim czasie z Cuperem na ławce i Mendietą jako kapitanem na boisku Valencia stała się uznaną europejską marką. Dorobek pracy tego duetu to Puchar i Superpuchar Hiszpanii(1999), dwa finały Ligi Mistrzów(2000 i 2001) oraz 3. miejsce w La Liga(sezon 1999-2000).

15 lutego 2001 roku niespodziewanie zapowiedział odejście z klubu. Latem 2001 roku został sprzedany za 37,8 milionów dolarów do Lazio Rzym, pomimo oferty Realu Madryt wynoszącej 50 milionów dolarów. Sezon 2001-2002 okazał się jednak dla Baska niewypałem, dlatego rok później został wypożyczony do Barcelony, gdzie po udanych początkowych meczach częstokroć przesiadywał na ławce rezerwowych. W następnym sezonie przeniósł się do Middlesbrough, gdzie grał aż do 2008 roku.

INFORMACJE:
Pełne imię i nazwisko: Gaizka Mendieta Zabala
Data urodzenia: 27.03.1974
Miejsce urodzenia: Bilbao
Kariera: 371 ligowych meczów, 54 gole; 59 występów w Europejskich Pucharach, 8 goli
Kluby: Castellon, Valencia, Lazio Rzym, FC Barcelona, Middlesbrough