VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

VALENCIA CF – AKTUALNOŚCI

Porozumienie Bankia — Valencia!

Marcin Śliwnicki, 21.02.2013; 19:10

Pomoc samorządu koniecznością

Wreszcie! Valencia osiągnęła porozumienie z Bankią, głównym wierzycielem klubu. Ważny krok w tym kierunku udało się zrobić dzięki wsparciu samorządu (La Generalitat) Comunitat Valenciana oraz v-ce prezydentowi, José Ciscarowi.

Do paraliżu w kontaktach na linii Bankia — Valencia doszło z końcem ubiegłego roku, kiedy to upłynął termin spłaty pożyczki wziętej przez klub. Całkowita jej kwota wynosi 300 mln € ( „Fundación” 81 mln, Valencia 219 mln). Brak spłaty zobowiązań na rzecz banku sprawił, że jego kierownictwo zaprzestało wszelkich rozmów z Manuelem Llorente. Chodzi tu o negocjacje w sprawie złagodzenia warunków zwrotu należnych pieniędzy i uczynienia ich wygodniejszymi dla klubu.

Informacje o możliwym porozumieniu ukazały się już kilka dni temu, kiedy to José Ciscar (na zdjęciu po lewej — przyp. red.) zaproponował rozwiązanie, które wyprowadzi obie strony z sytuacji patowej. Sposobem na porozumienie okazało się sięgnięcie po pieniądze podatników. Chodzi o kwotę 4,9 mln €, które Generalitat zdecydowało się wpłacić na konto Fundacji, aby ta mogła odblokować możliwość prowadzenia negocjacji. „Jesteśmy świadomi jak duże znaczenie dla całego regionu ma Valencia, dlatego zrobimy wszystko, aby ją uratować.” — powiedział Ciscar.

V-ce prezydent zapowiedział, że spodziewa się odzyskać pieniądze do końca tego roku. Jeśli tak się nie stanie kwota 4,9 mln € zostanie dopisana do deficytu budżetowego. Podkreślił też, że pieniądze przekazane Fundacji nie uszczupliły budżetu przeznaczonego na inne wydatki. Decyzja o pomocy finansowej spotkała się jednak ze sporym sprzeciwem. Przeciwko był m.in. Alberto Fabra — prezydent Comunitat Valenciana, który nie chce spłacać długów klubu z publicznych pieniędzy.

Kolejnym krokiem w ratowaniu Valencii była swoista reorganizacja struktur „Fundación” poprzez redukcję liczby jej członków oraz powołaniu nowego prezesa, którym został Mateo Castellá. W jej skład weszło również 13 innych podmiotów, m. in. Rząd, Samorząd, miasto Walencja, Radio Televisión Valenciana, Federación de Fútbol de la Comunitat Valenciana, Antonio Puchades oraz Manuel Llorente. W dalszym ciągu Fundacja pozostało właścicielem 70% akcji klubu.

Skąd zaangażowanie w sprawę Rządu Centralnego? Wszystko spowodowane jest pomocą finansową dla całego regionu (2,5 mld €), o którą Walencja poprosiła po uzyskaniu przez Hiszpanię pieniędzy z Unii Europejskiej, jako wsparcie na rok 2012. Dodatkowo Bankia jest własnością państwa, które ratowało ją przed bankructwem, również z funduszy pomocowych UE.

Ostatecznie, dzięki wpłacie wspomnianej kwoty José Ignacio Goirigolzarri, prezes Bankii, przystąpił do rozmów z Manuelem Llorente. Co udało się wynegocjować? Całkowitą kwotę, którą klub będzie musiał jeszcze oddać rozłożono na 15 — 20 lat przy założeniu, że Valencia spłacać będzie ok. 14 mln € rocznie, wliczając w to nie tylko odsetki, ale również różnorakie koszty amortyzacji. Pozwoli to na mniejsze obciążenie klubowego budżetu. Osiągnięto rozejm, który potrwa przynajmniej do sierpnia, kiedy mija termin spłaty kolejnej raty kredytu.

Kategoria: Ogólne | SuperDeporte | LasProvincias | ElPais skomentuj Skomentuj (16)

KOMENTARZE

1. tonio2221.02.2013; 19:22
Nie wiadomo czy plakac czy sie cieszyc.
2. fischerVCF21.02.2013; 20:19
fischerVCF"Skąd zaangażowanie w sprawę Rządu Centralnego? Wszystko spowodowane jest pomocą finansową dla całego regionu (2,5 mld €), o którą Walencja poprosiła po uzyskaniu przez Hiszpanię pieniędzy z Unii Europejskiej, jako wsparcie na rok 2012."
O kurde, to daliby coś na rozwój największego klubu w regionie :P
3. Barsa21.02.2013; 20:48
BarsaCóż VCF i Barca nie ma takiego szczęścia jak np. Real, który sprzedaję, przy pomocy ze strony miasta, swoje byłe centrum treningowe za 400 mln i dostaje jeszcze inne na obrzeżach miasta... niby wszystko ok, ale to jest szczęście i jednak to jest "pomoc" a nie 4,9 mln?!
4. KempesVCF21.02.2013; 20:57
KempesVCFNa co jak na co, ale na finanse to chyba Barcelona nie narzeka? :]
5. caterham21.02.2013; 21:00
caterhammoże przynajmniej stadion donończą
6. Hector21.02.2013; 21:00
Hector"przy założeniu, że Valencia spłacać będzie ok. 14 mln € rocznie, wliczając w to nie tylko odsetki, ale również różnorakie koszty amortyzacji"

Nie za bardzo orientuje się w tych sprawa ale spłacać ponad 14 mln. co sezon to nie czasem za dużo jak na nasze warunki? czy Valencia aż tyle zarabia że będzie miała te 14 klocków żeby regularnie oddawać?
7. KempesVCF21.02.2013; 21:08
KempesVCFZa same rozgrywki LM zarobiliśmy już w tej chwili ponad 16 mln euro, o ile pamiętam. Z reszta inaczej by się w ten sposób nie umawiali, gdyby nie było to możliwe. Akurat tłumaczenia tego fragmentu jestem pewny, to jest na pewno 14 mln :P
8. Trivium21.02.2013; 21:14
Triviumno to przez 20 lat bedziemy sprzedwawac najlepszych ? ;x
9. VdV2322.02.2013; 07:54
VdV23Dokładnie,za samo wyjście z grupy LM będzie te 14 mln i zostaje jeszcze na waciki ;)Ale te 15-20 jest niepokojące...pomóc może chyba tylko jakiś prywatny inwestor.
10. Barsa22.02.2013; 08:48
BarsaKempesVCF

Barca ma większy dług od VCF(chyba, bo już dawno o tym nie czytałem) ale oczywiście o wiele większą zdolność kredytową... dochody oczywiście rosną, ale jak zdobywa się LM i La Lige to premie niweczą to, i de facto jest albo mały plus albo minus. Do tego dochodzą sekcja koszykarska, piłki ręcznej, hokeju na rolkach itd. te przynoszą straty... cóż ale to "koszty" bycia Dumą Katalonii.
11. kOst22.02.2013; 09:21
kOstTaaaaaaa, szczególnie jeśli nike płaci wam po 20 baniek do tego 30 od szejków a to tylko koszulki, nie chce wspominać złodziejstwa za prawa transmisyjne, a Ty wyskakujesz z sekcją piłki ręcznej na którą idzie pewnie mniej niż 1% budżetu. Jak nie ma kasy to po co pchacie się w bez sensowne transfery? Mam nadzieję, że odpadniecie z LM i nie będziecie musieli wypłacać durnych premii piłkarzom, aż otworzę szampana, może to uratuje wasz hokej na rolkach...
12. bartexb22.02.2013; 17:24
bartexb@k0st - spokojnie człowieku bo ci ciśnienie podskoczy...

Ja mam takie pytanie:
Czy wpłynie to na wznowienie budowy Nou Mestalla?
13. KempesVCF22.02.2013; 19:11
KempesVCFNa chwilę obecną o wznowieniu prac nie ma mowy. Chyba, że na dniach coś się zmieni, w co wątpię. Na cokolwiek związanego z NM potrzeba górę szmalu, a tego nie mamy. Miasto mogło wesprzeć finansowo klub, ale na pewno nie dadzą nic na stadion.
14. Barsa25.02.2013; 22:23
Barsa... kogo to wina, że Barca ma tyle kasy za koszulki itd.? No chyba, że właśnie Barcy, że zdobyła tyle tytułów, jest tak medialna i ma tylu kibiców... ale nikt VCF od początku Waszej historii nie bronił zrobić tego samego.
15. KilyVCF26.02.2013; 05:48
KilyVCFSezonowców macie nie kibiców :)
8 lat bez mistrzostwa i by było hala zamiast visca .
16. Barsa26.02.2013; 11:00
Barsawięcej socios ma chyba tylko Benfika, a czy ktoś ma więcej fanklubów od Barcy to nie wiem, a do penyi raczej sezonowy nie należą... oczywiście, że jest ich w cholerę dużo, ale tak samo przybyło kibiców/fanów... wszystko nakręca sukces marketingowy.

Powtarzam, chcecie kasy, a kto Wam bronił pójść drogą Barcy czy Realu?

To ja jeszcze kilka lat temu powinienem narzekać, że mój klub traci na tym, że nie dostaję kasę od sponsora na koszulkach, ale cóż to był wybór klubu i socio, a resztę tworzy rynek... i o wiele bardziej mi się to podoba niż "centralne sterowanie".