sonda
VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

24. TINO COSTA

« Wstecz

Tino Costa imię i nazwisko: Alberto Facundo 'Tino' Costa
narodowość: Argentyńczyk
data urodzenia: 09/01/1985
miejsce urodzenia: Buenos Aires
wzrost/waga: 176 cm/75 kg
kluby: La Terrazza, RC Basse-Terre, RC Paris, Pau FC, FC Sète, Montpellier

Biografia

Costa, znany powszechnie jako Tino, karierę piłkarską rozpoczął grając a argentyńskim La Terrazza. W wieku 17 lat młodzieniec podjął bardzo ryzykowną decyzję: opuścił kraj, zmierzając na Gwadelupy, francuski zamorski departament. Tam zagrać miał w klubie o nazwie Racing Club de Basse-Terre. Costa spędził tam dwa lata, pomagając klubowi w wywalczeniu tytułu mistrzowskiego oraz dwóch pucharów w 2004 roku. Tam zwrócił na siebie uwagę scoutów klubu Racing Paris, gdzie spędził kolejny rok. W tamtym sezonie zagrał 28 meczy i zdobył trzy bramki. Następnie przeniósł się do zespołu Pau, w ciągu dwóch lat rozgrywając 62 (w tym 39 w podstawowym składzie) mecze i strzelając cztery gole.

Kolejnym klubem, w którym występował Tino, było Sète. Tutaj nastąpił zwrot w jego karierze: dwa lata spędzone na boiskach trzecioligowca dały klubowi awans do wyższej ligi, a sam zawodnik strzelił 3 gole i wielokrotnie asystował swoim kolegom z drużyny. Mając za sobą znakomite występy został ogłoszony najlepszym graczem ligi, co otworzyło mu drogę na stadiony najlepszych zespołów Francji.

Najpierw jednak Tino czekał sezon spędzony w Montpellier, gdzie podpisał trzyletni kontrakt. Drużyna grała wówczas w drugiej lidze francuskiej. Zawodnik zadebiutował w pierwszym meczu ze Strasbourgiem, zresztą przegranym. Pierwszą bramkę Argentyńczyk zdobył kilka tygodni później w wygranym meczu z Reims 4-0. Potem nastał okres spadku formy piłkarza. Ten jednak się nie poddawał i odzyskał ją w połowie sezonu. Można by rzecz, że w najważniejszym momencie: Montpellier walczyło o awans do pierwszej ligi francuskiej. Strzelając kilka bramek zdobył sobie zaufanie trenera, jednak najważniejszą na pewno było trafienie w ostatnim meczu sezonu, kiedy to zespół potrzebował zwycięstwa do awansu do wyższej klasy rozgrywkowej. Wtedy piłka po jego strzale trafiła do bramki w 19. minucie, co pomogło drużynie wygrać i ostatecznie zakończyć rozgrywki na miejscu dającemu awans. Costa strzelił 8 bramek i asystował przy 11, za co dostał nominację do tytułu Najlepszego Gracza Ligue 2, przegrywając ostatecznie z Kameruńczykiem Paulem Alo'o.

W kolejny sezonie Argentyńczyk spędził mnóstwo czasu w gabinetach lekarskich. Kiedy tylko pojawiał się na boisku, pokazywał swoje umiejętności, strzelając 6 bramek i zaliczając 7 asyst. Przedłużył także kontrakt do 2013 roku, jednak- jak wiemy- w lipcu zawodnik grający trzy lata wcześniej w trzeciej lidze trafił do Valencii za 6 milionów euro.

Ciekawostki

« Wstecz