sonda
VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

7. JONAS

« Wstecz

Jonas imię i nazwisko: Jonas Gonçalves Oliveira
narodowość: Brazylijczyk
data urodzenia: 01/04/1984
miejsce urodzenia: Bebeduoro
wzrost/waga: 183cm/77kg
poprzednie kluby: Guarani FC, Santos FC, Gremio Porto Alegre, Portuguesa

Biografia

Jonas jest wychowankiem szkółki piłkarskiej Guarani FC. W seniorskiej drużynie „Indian” zadebiutował w 2005 r. spotkaniem przeciwko Esporte Clube Santo André. Już w swojej pierwszej drużynie prezentował bardzo dobrą skuteczność – w 25 meczach zdobył 12 goli. Przebojowy młodzian swoimi efektownymi występami przyciągnął uwagę wielu brazylijskich klubów, między innymi Palmeiras, Corinthians i Cruzeiro. Ostatecznie Jonas zdecydował się związać z ówczesnym Mistrzem Brazylii, Santosem.

W 2006 r. w barwach „Santástico” wygrał rozgrywki Campeonato Paulista, w sześciu występach zdobywając 5 bramek. Niestety, Jonas nie mógł kontynuować swojej fantastycznej passy, gdyż doznał poważnej kontuzji kolana, który wykluczyła go z gry aż na pół roku. Gdy w 2007 r. wrócił na boisko, w rozgrywkach Campeonato Paulista strzelił 4 gole, dwa razy z rzędu zdobywając z Santosem tytuł mistrza kraju. Niestety po kontuzji nie odzyskał miejsca w podstawowym składzie i po spędzeniu zaledwie roku na Estádio Vila Belmiro, przeniósł się do Gremio Porto Alegre.

12 września 2007 r. Gremio za 5 mln dolarów nabyło 50% praw do karty zawodniczej Jonasa i podpisało z bramkostrzelnym napastnikiem 4-letni kontrakt. Jonas od razu stał się kluczową postacią „Tricolor”. Jednak gdy w 2008 r. klub z Porto Alegre sprowadził kilku napastników, snajper stracił miejsce w składzie, czasem nie łapiąc się nawet na ławkę rezerwowych. Prasa w Kraju Kawy zaczęła krytykować napastnika przede wszystkim za słabe warunki fizyczne – w starciu z potężnie zbudowanymi obrońcami Jonas nie radził sobie zbyt dobrze. To wszystko sprawiło, że Brazylijczyk postanowił zmienić barwy klubowe.

Napastnik powędrował na wypożyczenie do Portuguesy, gdzie całkowicie odżył, z miejsca stając się najważniejszym piłkarzem klubu z Estádio do Canindé. Podczas swojego pobytu w Portuguesie Jonas strzelił 18 goli. Po zakończeniu okresu wypożyczenia, w 2009 r. wrócił do Gremio. Nowy sezon brazylijskiej ekstraklasy rozpoczął bardzo dobrze, jednak pech nie przestał go prześladować – doznał bolesnej kontuzji skręcenia kostki, która wykluczyła go z gry do końca rozgrywek. Mimo to zakończył sezon z 14 golami na koncie, znajdując się wśród najlepszych strzelców ligi.

Rok 2010 okazał się najlepszym okresem w jego karierze. Został najlepszym strzelcem Gremio w rozgrywkach Campeonato Gaúcho, a także z 23 golami na koncie najlepszym strzelcem brazylijskiej Série A. Pojawiły się głosy, by powołać obdarzonego doskonałą techniką użytkową snajpera do reprezentacji Brazylii. Sam Jonas zadeklarował, że chciałby przenieść się do Europy - do klubu, który regularnie uczestniczy w rozgrywkach Ligi Mistrzów.

Kontrakt Jonasa z Gremio wygasał w 2011 r. Napastnik postanowił zrealizować swoje marzenia o grze w Europie i wykorzystał niską klauzulę odstępnego wpisaną w umowę z klubem. Wykupił swoją kartę zawodniczą za 1,2 miliona euro i 24 stycznia 2011 r. przeniósł się do Valencii. W klubie z Estadio Mestalla natychmiast zaskarbił sobie sympatię trenera i kibiców. Już w swoim drugim meczu w barwach „Nietoperzy” strzelił gola dającego Valencii zwycięstwo 2:1 w wyjazdowym spotkaniu z Athletic. Jonas od początku imponował łatwością dochodzenia do okazji strzeleckich i dokładnym ostatnim podaniem, szybko wywalczając sobie mocną pozycję w drużynie z Lewantu.

« Wstecz