sonda
VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

6. DAVID ALBELDA

« Wstecz

David Albelda imię i nazwisko: David Albelda Aliques
narodowość: Hiszpan
data urodzenia: 01/09/1977
miejsce urodzenia: Pobla Llarga
wzrost/waga: 181cm/77kg
poprzednie kluby: CD Mestalla, Villarreal CF
debiut: 15/03/1998

Biografia

David Albelda rozpoczął treningi w drużynie juniorów Valencii jako młody chłopak. Do 1996 roku występował w CD Mestalla (Valencii B). W sezonie 1996/1997 został wypożyczony do Villarrealu, by na boiskach drugiej ligi hiszpańskiej zdobywać doświadczenie potrzebne mu do gry na najwyższym szczeblu rozgrywek. W tym czasie został powołany do młodzieżowej reprezentacji Hiszpanii. Później na rok powrócił do Valencii, by sezon 1998/1999 spędzić na kolejnym wypożyczeniu w Villarreal. Tym razem ogrywał się już na boiskach pierwszoligowych.

W czerwcu 1999 roku powrócił do Valencii na stałe i od dziewięciu lat nieprzerwanie występuje z Nietoperzem na piersi. Początkowo miał być tylko rezerwowym, jednak na skutek kontuzji Milli wywalczył sobie miejsce w pierwszym składzie. Grał bardzo dobrze i wraz Rubenem Barają tworzył (i tworzy do dziś) znakomity duet środkowych pomocników. David z każdym kolejnym sezonem stawał się coraz ważniejszą postacią w klubie i dziś nie można wyobrazić sobie Valencii bez niego. Jest symbolem drużyny, która zdobywała Mistrzostwa Hiszpanii w roku 2002 i 2004 oraz Puchar UEFA w 2004 roku.

Późną jesienią 2007 roku, wskutek słabych występów oraz konfliktu z trenerem Ronaldem Koemanem, podobnie jak Angulo i Canizares został odsunięty od reszty drużyny. Jako jedyny z wymienionej trójki postanowił walczyć o swoją pozycję w Valencii CF, pozywając klub do hiszpańskiego Sądu Pracy. Były kapitan Ches przegrał proces, jednak już niebawem z klubem pożegnał się Koeman i pod koniec sezonu 2007/2008 Albelda powrócił do zespołu. Przetasowania na najwyższych stanowiskach w klubie z Estadio Mestalla i objęcie prezesury przez Vicente Soriano, zwolennika Albeldy, spowodowały iż piłkarz pozostał w drużynie.

W reprezentacji Hiszpanii zadebiutował 5 września 2001 roku w meczu z Liechtensteinem. Brał udział w Euro 2004 oraz Mistrzostwach Świata w 2006 roku. Z reprezentacją olimpijską wystąpił w Igrzyskach w Sydney w 2000 roku, gdzie wywalczył srebrny medal. Był pewnym punktem kadry Luisa Aragonesa, jednak brak występów w Valencii zmusił „mędrca z Hortalezy” do zrezygnowania z usług doświadczonego pomocnika – Albelda nie pojechał na Euro 2008.

Ciekawostki

  • Zagrał w reklamie ciasteczek "Muakis".
« Wstecz