VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

VALENCIA CF – AKTUALNOŚCI

Finansowe różnice

Krystian Porębski, 30.11.2014; 12:28

Ile na transfery wydają Valencia i Barcelona?

Mimo, że Valencia jest trzecim największym beneficjentem umowy dot. praw telewizyjnych, dzieli ją gigantyczna przepaść od „wielkiej dwójki”. Jak przekłada się to na kwoty odstępnego?

Różnica jaka dzieli Barcelonę i Valencię jest gigantyczna. Katalończycy na każdy transfer wydają średnio 26,3 mln €, podczas gdy po przybyciu Petera Lima, Valencia przeznaczała na taki sam cel średnio 9 mln €.

To nie tylko problem Valencii. W ostatnich sezonach Real i Barcelona wydawały na niektóre transfery kwoty, które przewyższały całościowe budżety innych klubów. Bale 100 mln €, Neymar 90 mln €, Luis Suarez oraz James Rodriguez po 80 mln €. To oczywiście kwoty przybliżone, często będące jedynie spekulacjami. Nawet jeśli kwota różni się kilka milionów w jedną, bądź drugą stronę, nadal różnice w La Liga są pod tym względem gigantyczne.

Obecny skład Barcelony kosztował... 342 mln €. Kwota ta została zapłacona za 13 z 23 zawodników, którzy znajdują się w kadrze katalońskiego zespołu. To daje wcześniej już wspomniane 26,3 mln €. Nuno ma do dyspozycji 24 zawodników, z czego za 14 zapłacono... 127 mln €. To daje 9 mln € za każdy transfer.

Należy wspomnieć, że ponad połowa tej kwoty (73 mln €) nie została jeszcze nawet opłacona przez Valencię, a transfery odbyły się dzięki inwestycji Petera Lima. Rodrigo i André Gomes zostali zakupieni przez Meriton, a 28 mln € za Negredo, pokryte zostanie przez samego Lima. Pomijając tych 3 zawodników, reszta kosztowała 54 mln €, co daje 4,9 mln € za zawodnika.

Barcelona natomiast tylko w tym sezonie na transfery wydała 144 mln € na zakupienie: Ter Stegena, Mathieu, Bravo, Douglasa, Vermaelena, Rakiticia i Suareza. Operacje Valencii mają natomiast wartość 102 mln €, mowa o: Yoelu, Mustafim, Otamendim, De Paulu, André Gomesie, Rodrigo i Negredo. Przypominamy jednak, że 45 mln € to Rodrigo i Gomes opłaceni przez Meriton, a pieniądze za Negredo wpłacone zostaną dopiero po awansie do Ligi Mistrzów.

Peter Lim znacznie odmienił więc oblicze Valencii. Bez jego pomocy, „Nietoperze” byliby zmuszeni pozbywać się kolejnych zawodników, tak jak miało to miejsce w przypadku Bernata czy Mathieu. W 2015 roku Valencia będzie negocjować kwoty z praw telewizyjnych. Peter Lim liczy na znaczną poprawę. Klub w tym momencie otrzymuje z tego tytułu 48 mln €.

Lim chce zbudować wielką drużynę. Tak samo jak głośne transfery, ważna jest dla niego stabilizacja klubu. Aby dorównać choćby Realowi, Barcelonie czy Bayernowi, potrzebna jest stały dopływ gotówki. Tego doszukuje się właśnie choćby w większych zyskach z praw telewizyjnych, które pomogłyby w owej stabilizacji finansowej.

Kategoria: Transfery | PlazaDeportiva skomentuj Skomentuj (1)

KOMENTARZE

1. mucha002930.11.2014; 12:49
mucha0029Jedyny problem teraz to kwestia finansowego fair play. Przychody klubu nie są oszałamiające, więc Lim nie będzie mógł szaleć na rynku transferowym. Na zakup Enzo Pereza nie możemy sobie pozwolić chyba jeśli nie sprzedamy kogoś z kadry...
Musimy więc zwiększyć promocję klubu i awansować koniecznie do tej LM. Bez tego będzie strasznie ciężko wrócić szybko na szczyt.