VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

VALENCIA CF – AKTUALNOŚCI

Zmiany w projekcie Nuevo Mestalla

Bartosz Zajdel, 21.11.2014; 18:27

Kilka słów Marka Fenwicka

Pierwszym celem jaki zrealizował Peter Lim kiedy pojawił się w Walencji jako przyszły właściciel klubu było odwiedzenie Nuevo Mestalla. Kiedy już tam dotarł w towarzystwie przedstawicieli klubu, nowy stadion wywarł na nim pozytywne wrażenie jednak stwierdził, że nie obędzie się bez pewnych zmian.

Taką postawę świetnie rozumie Mark Fenwick, architekt odpowiedzialny za projekt stadionu, który sam opisuje jako jeden z najlepszych na świecie. „Rozumiem to, że Peter Lim pragnie zmodyfikować stadion. Do klubu wchodzi ktoś nowy i z nowymi pomysłami. Ja także mam kilka koncepcji, które mogę przedstawić” — powiedział.

Zmiany miałyby dotyczyć przede wszystkim lóż handlowych. Dzięki nim stadion ma stać się bardziej rentowny. W modyfikacjach, które wprowadził Fenwick ponad rok temu nie było żadnej wzmianki na ten temat - zmniejszono jedynie pojemność stadionu z 75 000 do 61 000, zredukowano powierzchnię dachu oraz odrobinę zmieniono fasadę stadionu.

Chociaż struktura stadionu jest już praktycznie ukończona to wprowadzanie tego typy modyfikacji nie stanowi żadnego problemu. „ Stadion jest bardzo elastyczny. Zawsze mówię, że jest jak płótno na którym możemy namalować cokolwiek zechcemy. Jest perfekcyjnie przystosowany do zmian. Nie ma znaczenia, ze stadion został zaprojektowany w 2004 roku, to co istotne to fakt, że jest elastyczny i można go zmieniać tak jak się uzna to za stosowne” — przyznał Brytyjczyk.

„Jako architekci pracujemy dla Valencii oraz jej kibiców. Musimy dostosować się do wymagań klienta” stwierdził Fenwick odnosząc się do zmian które mają zostać wprowadzone w myśl Petera Lima.

Angielski architekt nie spotkał się do tej pory ani z samym Peterem Limem, ani też z przedstawicielami Meriton jednak zapewnia, że utrzymuje ciągły kontakt z ludźmi z Mestalla. „Kiedy wszystko będzie formalnie załatwione, porozmawiamy z Meriton”— stwierdził.

Prace nad nowym stadionem Valencii zostały przerwane w lutym 2009 roku, kiedy to UTE zrezygnowało z dalszego „finansowania” budowy ponieważ Vicente Soriano, ówczesny prezydent klubu nie mógł wywiązać się ze złożonych zobowiązań.

Od tamtej pory wielokrotnie wydawało się, że prace zostaną wznowione jednak ostatecznie tak się nie stało. W zeszłym roku Mark Fenwick wraz z Amadeo Salvo zaprezentowali zmiany w projekcie stadionu, które miały na celu obniżenie kosztów i umożliwienie ukończenia inwestycji. Do tej pory w stadion zainwestowano 150 mln € i jak twierdzi brytyjski architekt do zakończenia inwestycji potrzeba jeszcze dodatkowych 100 mln €.

Peter Lim w pełni zdaje sobie sprawę z zaistniałej sytuacji. Singapurczyk zobowiązał się poprzez umowę podpisaną z Fundacją do ukończenia budowy nowego stadionu przed obchodami setnej rocznicy istnienia klubu. Oznacza to, że nowy właściciel klubu ma niecałe pięć lat na wywiązanie się z umowy zaś czas potrzebny do zakończenia inwestycji wynosi 2 lata.

Prezes Meriton Holdings, Lay Hoon na jednej z konferencji prasowych wyjaśniała, że Nou Mestalla ma fundamentalne znaczenie w projekcie Meriton i jest ważną częścią umowy z Bankią. W tej chwili kwestią o najwyższym priorytecie dla Petera Lima jest stworzenie silnej drużyny, która przyciągnie sponsorów, kibiców oraz pozwoli na wynegocjowanie lepszych umów dotyczących praw telewizyjnych i w efekcie zarobi pieniądze, które pomogą ukończyć nowy stadion.

Kategoria: Wywiady | Plaza Deportiva skomentuj Skomentuj (1)

KOMENTARZE

1. caterham21.11.2014; 23:28
caterhamChcialbym zobaczyc ten obiekt w meczu otwarcia. Ciekawe co ze starym Mestalla czy pojdzie jak Hihberry