VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

VALENCIA CF – AKTUALNOŚCI

Będą zmiany w projekcie Nou Mestalla

Kamil Guziak, 16.11.2014; 18:42

Celem zwiększenie rentowności przestrzeni gospodarczej

Zanim prace na nowym obiekcie Valencii zostaną wznowione, projekt stadionu ulegnie nie dużej, aczkolwiek istotnej zmianie. Zdaniem Petera Lima obecny plan należy zmodyfikować głównie w kwestii zwiększenia przestrzeni użytkowych, które będą przeznaczone pod wynajem, bądź też zostaną sprzedane.

Przedstawiciele Meriton po konsultacji z architektami obiektu doszli do wniosku, że uwzględnione w obecnym planie Nou Mestalla przestrzenie, przeznaczone pod lokale użytkowe, są zbyt małe, bądź też zwyczajnie niezbyt praktyczne. Zwiększenie rentowności tych przestrzeni można zwiększyć głównie dzięki trzem krokom: zmniejszeniu wydatków, zwiększeniu sprzedaży bądź też podniesieniu marży. Wizyta Lima na placu budowy stadionu, mająca miejsce w dniu 25 października, nie była przypadkowa i jak się okazało przyniesie pewne zmiany. Prace nie zostaną bowiem wznowione póki ostateczny projekt Nou Mestalla nie zostanie zatwierdzony przez Lima, oczywiście po konsultacjach z odpowiednimi osobami. Ci doszukali się pewnych luk w planach inwestora, a podstawowym zarzutem okazała się konieczność poprawy rentowności na metr kwadratowy lokali użytkowych.

Od początku istnienia projektu Nou Mestalla, obiekt ten miał się stać nie tylko nowoczesną areną piłkarską, ale przede wszystkim silnikiem napędzającym gospodarkę finansową klubu, głównie dzięki szerokiemu zapleczu. Nie wszystkich modyfikacji da się dokonać, bowiem struktura stadionu jest prawie kompletna i musi zostać zachowana. Obecny stan budowy pozwala jednak na modyfikacje, o które zabiega Lim, a które przynieść mają w dłuższej perspektywie czasu niewymierne korzyści dla klubu.

Dokładnie 10 listopada 2006 roku przedstawiono przestrzenny projekt obiektu, który ukończony miał zostać w 2010 roku. Od tamtej chwili do obecnej minęło osiem lat, budowę obiektu wstrzymano, a projekt kilkukrotnie ulegał zmianom w celu zmniejszenia kosztów. Początkowo za kadencji Manuela Llorente zdecydowano się zrezygnować z zadaszenia całego obiektu, następnie już za sterów Salvo mówiono o zmniejszeniu liczby miejsc parkingowych o około 3000. W ubiegłym roku główny architekt obiektu — Mark Fenwick, przedstawił zmodyfikowany projekt Nou Mestalla, którego zasadniczą zmianą było zmniejszenie pojemności stadionu z 75.000 do 61.500 miejsc. Nie wiadomo jak na to wszystko zapatruje się Lim, dla którego z jednej strony zależy na maksymalnym obniżeniu kosztów, z drugiej zaś ma świadomość, że większy i nowocześniejszy obiekt to gwarancja większych zysków. Pytanie tylko czy Valencii potrzebny jest aż tak pojemny stadion, skoro 55-tysięczne Mestalla nie zostaje zapełniane po brzegi? Według zapowiedzi Lima nowy obiekt ma zostać ukończony w 2019 roku, w związku z czym wkrótce powinniśmy poznać odpowiedź na wszystkie nurtujące nas pytania związane z Nou Mestalla.

Kategoria: Ogólne | SuperDeporte skomentuj Skomentuj (2)

KOMENTARZE

1. LimaK16.11.2014; 20:36
Nie mogę już się doczekać tego stadionu :)

Szkoda tylko, że otwarcie planowane jest dopiero w 2019 roku :/

60 tys. spokojnie wystarczy.

2. idler16.11.2014; 21:07
idlerOd zawsze uważałem, że lepszy chociażby i 40-tysięczny obiekt, byle zapełniony po brzegi niż 70-tysięczny z połową pustych krzesełek. 60 tys. to wydaje mi się nawet za dużo patrząc na zapełnienie obecnego Mestalla, 50 byłoby idealnie, ale miejmy nadzieje, że ze wzrostem prestiżu drużyny na trybunach proporcjonalnie będzie wzrastać liczba kibiców.