sonda
VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

VALENCIA CF – AKTUALNOŚCI

Legendy Mestalla: Francisco José Camarasa

Mateusz Styś, 27.09.2013; 12:59

Francisco José Camarasa

Urodziny genialnego stopera

46 lat kończy dziś Francisco José Camarasa, piłkarz, który całą swoją karierę spędził na Mestalla. Z drużyną Valencii zdobył Puchar Króla, Superpuchar Hiszpanii oraz Puchar Intertoto. W reprezentacji kraju zagrał 14 razy.

Urodzony w 1967 roku w Rafelbuñol, małej gminie w prowincji Walencja, popularny Paco swoją przygodę z piłką rozpoczyna w szkółce Nietoperzy, do której dołącza w wieku 10 lat. Dokładnie dekadę później zaliczy swój debiut w pierwszej drużynie, w sezonie, w którym Valencia wraca do Primera División. Wkrótce staje się nie tylko piłkarzem podstawowej jedenastki, ale także – idąc śladami ojca, legendarnego kapitana Levante UD – jest przedłużeniem myśli trenera na boisku i to od niego kolejni szkoleniowcy rozpoczynają ustalanie składu.

Szczytowy moment kariery hiszpańskiego defensora przypada na początek lat 90-tych. W kilku kolejnych sezonach gra niemalże we wszystkich spotkaniach. W 1997 roku doznaje jednak poważnej kontuzji, która jak się później okaże, stanie się początkiem załamania błyskotliwej kariery.

Copa del Rey 1999Gdy w końcu udaje mu się wrócić do zdrowia, jego powrót do drużyny już nie jest tak oczywisty. Trener Claudio Ranieri nie ufa mu na tyle, aby regularnie wystawiać go w pierwszej jedenastce. Camarasa rozgrywa zaledwie 16 meczów w sezonie, który kończy się zwycięstwem w Pucharze Króla. Pomimo swojego nikłego udziału w ostatecznym triumfie, Paco podnosi Puchar wraz z ówczesnym kapitanem Gaizką Mendietą i bohaterem sezonu Claudio Lópezem.

Kolejna kampania przynosi następujące po sobie trudności. Zawodnik nie potrafi dogadać się z Héctorem Raúlem Cúperem, a po jednej z krytycznych wypowiedzi na temat sytuacji w szatni (Rami, pozdrawiamy), argentyński trener odsuwa go od pierwszej dryżyny. Stoper przenosi się na jej zaplecze, do Valencia Mestalla, gdzie również zostaje kapitanem i gdzie w 2003 roku ostatecznie kończy karierę.

Camarasa w pierwszej drużynie grał przez 13 sezonów. Hiszpan jest jedynym piłkarzem w historii, który całą swoją karierę spędził w Valencii (David Albelda dwa sezony grał na wypożyczeniu w Villarreal – przyp. red.). Obecnie pracuje jako delegat w Valencia Mestalla.

¡Feliz cumpleaños, Paco!

Kategoria: Ogólne | własne | ciberche.net skomentuj Skomentuj (4)

KOMENTARZE

1. fischerVCF27.09.2013; 22:18
fischerVCFCzekam na kolejną legendę! :)
2. Ruben27.09.2013; 23:29
RubenFischer, w sensie, że czekasz aż się taka wykluje, czy na opisanie kolejnej? W tym pierwszym wypadku może być znaczniej trudniej. Liczyłem na Adila, a tu... masz ci los ;)
3. fischerVCF27.09.2013; 23:38
fischerVCFNa to i na to :)
4. pedro927.09.2013; 23:54
Camaras za Ramiego!