VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

VALENCIA CF – AKTUALNOŚCI

Bankia, Valencia, Samorząd…

Marcin Śliwnicki, 09.03.2013; 13:16

Jak dalej rozwinie się sprawa pomocy dla klubu?

Jakiś czas temu pisaliśmy o porozumieniu na linii Valencia — Bankia. Dużo do całej sprawy wniósł wówczas José Ciscar, v–ce prezydent Comunitat Valenciana, który najwyraźniej przechodzi do ofensywy: „Bankia zrobiłaby głupotę, gdyby nie pomogła Valencii.”

V–ce prezydent (na zdjęciu — przyp. red.) postanowił udzielić publicznego ostrzeżenia władzom banku: „Bankia ma wielką szansę, aby pokazać, że jest z Walencją i Valencią CF. Jeśli z niej nie skorzystają, zrobią wielką głupotę.” — powiedział stanowczo Ciscar. „W dalszym ciągu uważam, że Bankia powinna być wrażliwa na coś tak ważnego jak Valencia. Mają okazję, by wykazać rzeczywiste zaangażowanie w sprawę.”

Samorząd włączył się aktywnie w rozgrywkę wpłacając poprzez Instytut Finansów Walencji (IVF) na konto banku 4,9 mln €, będące gwarantem wiarygodności klubu. Teraz władze próbują pośredniczyć w rozmowach z Bankią, których przedmiotem jest przede wszystkim dług „Fundación”, czyli 81 mln €. Przygotowany został już nawet plan, nazwany „mapą drogową”. W jego skład wchodzą m.in. pomysły, w jaki sposób Valencia może generować przychody dające możliwość regularnych spłat kredytu.

Priorytetem wydaje się być jednak spłata owych 4,9 mln €, na co zarząd w porozumieniu z lokalnymi władzami musi znaleźć jakiś sposób. IVF może zdecydować się, aby Valencia nie musiała spłacać tej kwoty w tym roku, wliczając ją do długu publicznego. Oczywiście, mimo wsparcia ze strony lokalnych władz „Fundación” nie ma co liczyć, że Samorząd przejmie na siebie obowiązek spłaty zobowiązań wobec Bankii: „Kiedy Fundacja negocjowała z nami 4,9 mln, zgodziliśmy się. Jednak spłacie 81 mln jesteśmy przeciwni.”

Tymczasem Komisja Europejska wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie pomocy udzielanej pięciu holenderskim klubom przez samorządy. Spytany o tą sytuację, Ciscar odpowiedział: „W maju 2011 władze Samorządu były informowane o podobnym postępowaniu w sprawie wsparcia kwotą 118 mln € trzech klubów: Valencii, Herculesa i Elche. Rozpoczęło się ze względu na wniesioną skargę, jednak z braku dowodów na jakiekolwiek uchybienia dochodzenie zamknięto.”

Kategoria: Ogólne | LasProvincias skomentuj Skomentuj (1)

KOMENTARZE

1. pedro909.03.2013; 23:22
KE niech się lepiej trzyma z daleka od samorządów. Samorządy rządzą tak jak chce tego lokalna społeczność.
Spłata 4,9 mln to pestka - sprzeda się np. Ramiego i będą pieniądze. Gorzej ze spłatą głównej kwoty pożyczki. Przyszłość VCF rysuje się mgliście. W zasadzie nikt nie może być pewny swojej pozycji - od Llorente zaczynając, na piłkarzach skończywszy.