Bartłomiej Płonka, 21.08.2012; 01:59

Co wydarzyło się na hiszpańskich boiskach?

Rozpoczął się sezon 2012/2013 w hiszpańskiej La Liga. Wraz z nim powracają także podsumowania każdej z kolejek!

Hit w Madrycie już na sam początek

Bez wątpienia najciekawszym spotkaniem tego weekendu było to na Bernabeu. Miejscowi podejmowali Valencię CF, czyli był to pojedynek pierwszego zespołu z trzecim poprzedniego sezonu. Rozpoczęli go dobrze gracze Realu. „Królewscy” już w 10. minucie objęli prowadzenie. Do trzech razy sztuka - mógł rzec Gonzalo Higuain. Przyjezdni zdołali wyrównać w końcówce pierwszej połowy. O swoich świetnych wrzutkach przypomniał Tino Costa co wykorzystał Jonas, któremu do założonego przed sezonem celu brakuje już tylko 19 bramek.

Kontrowersji nie zabrakło w drugiej odsłonie. Pierwsza to ta związana z owym spalonym Soldado, którego czy było to nie wiadomo, gdyż żadna z powtórek nie ujmuje sytuacji tak wystarczająco, aby można było ją dobrze ocenić. Następne zaistniałe kontrowersyjne zdarzenie miało miejsce już po drugiej stronie boiska. W 67. minucie gry Gago rzekomo faulował Di Marię, jednakże gwizdka pana Ferreiro nie usłyszeliśmy.

Nie obyło się także bez paru ostrych zagrań, nawet na własnych kolegach z drużyny. Przy bramce Jonasa na 1:1 Casillas i Pepe niemiło się spotkali w efekcie czego ten drugi musiał opuścić plac gry i noc spędził w szpitalu, a Hiszpan pozostał na boisku, lecz wyglądał nieswojo. Nieprzyjemny smak buta Feghouliego poczuł Ramos. Francuz zbyt wysoko uniósł nogę i trafił stopera Realu w czoło.

Po pojedynku bardziej zadowolony był Pellegrino. Jego zdaniem wywalczenie remisu przez Valencię nie jest dziełem przypadku, tylko wynika z zaangażowania piłkarzy.

Idealny prezent

W 75 pojawił się, a w 84 trafił - w tych oto minutach byliśmy świadkami powrotu do gry Davida Villi oraz pierwszej bramki zdobytej po kontuzji. El Guaje został przywitany gromkimi brawami. Sam po strzelonym golu pokazał swój podkoszulek, na którym było napisane pewne zdanie, oto ono: „Niemożliwe bez Was”.

Do tego swoje trafienia dołożyli po jednym Pedro i Puyol oraz dwa Messi. Dla Realu Sociedad San Sebastian padł jeden gol, co daje wynik 5:1. A poprzez tak wysokie zwycięstwo Barca jest liderem po pierwszej serii gier w Hiszpanii.

Osiem goli na San Mames

Szalony pojedynek można było zobaczyć w Bilbao. Baskowie przegrali różnicą dwóch goli, ale w całym starciu padło aż osiem bramek. Po trzydziestu minutach było 3:0 dla gości. Castro, Molina i Etxebarria znaleźli drogę do siatki gospodarzy. Finaliści Ligi Europy postanowili jednak nie rezygnować i odrobić straty. De Marcos wpakował piłkę do siatki Betisu, a ten wyczyn dwukrotnie powtórzył San Jose.

Jednak przyjezdni z Sewilli znów wyszli na prowadzenie i tym razem go nie oddali. Zwyciężyli 5:3 i z Kraju Basków mogą wyjechać w pełni zadowoleni. Z kolei w Bilbao nie martwią się pewnie tylko porażką, ale też tym, że z drużyną pożegna się jeden z ich najlepszych piłkarzy poprzedniego sezonu. Fernando Llorente podobno jest już dogadany z turyńskim Juventusem.

Wracając do samego meczu warto odnotować, że w drugiej połowie na placu gry pojawił się były Valencianistas, Aritz Aduriz i zaliczył asystę przy bramce na 1:3.