sonda
VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

VALENCIA CF – AKTUALNOŚCI

Wywiad ze szkoleniowcem

38-letni Bask opowiada o filozofii gry, nowym systemie, wzmocnieniach kadry i zmianach, jakie przeszedł w ciągu dwóch lat pracy w klubie.

Dlaczego Aduriz? Nalegałeś na jego sprowadzenie.

Klub intensywnie przeczesywał rynek. Soldado i Aduriz spełniali wymagania, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i sportowym. To dwaj różni piłkarze, ale obaj posiadający instynkt strzelecki i ponadto uzupełniający się. Dają coś od siebie tej drużynie, nadają tempo rozwojowi i sami czynią następny krok w swojej karierze. I to z ponad dziesięcioma golami na sezon. Potrzeba więcej powodów? Transfery Soldado i Aduriza są idealnym uzupełnieniem.

W zeszłym sezonie ligowym zdobyli o dwie bramki więcej niż Villa i Žigić…(28-25, a więc dokładnie o trzy - przyp. red.)

Te dane działają na ich korzyść, prawda? Naszym celem nie jest jednak monopol napastników na strzelanie goli. Chcemy, aby druga linia wspierała ich w tym zadaniu, chociaż to właśnie Soldado, Aduriz, Chori i Alcácer są najbliżej bramki przeciwnika.

Czy Soldado i Aduriz mogą stworzyć duet?

Tak, oczywiście. Nie mam co do tego wątpliwości.

Zatem dla Unaia Emery'ego Soldado nie jest Villą, a Aduriz Žigiciem.

Nie. Soldado to Soldado, a Aduriz to Aduriz. Soldado to antycypacja, zwinność na końcowych metrach; on woli uderzać nogą. Aduriz częściej próbuje uderzać głową, a ze względu na swoje warunki fizyczne, jest zdolny przetrzymać piłkę i współpracować z partnerami daleko od bramki.

Jest wielu zawodników w jego wieku, którzy wyrobili sobie nazwisko dzięki zasługom, ale tamci nie mają takiego zapału. Aritz Aduriz perfekcyjnie pasuje do profilu gracza głodnego sukcesu.

Przed naszą rozmową argumentowałeś, dlaczego 29-letni Aduriz wciąż jest młody. Mógłbyś to powtórzyć?

Tak. Aduriz ma 29 lat - to wspaniały wiek dla piłkarza - w jego przypadku, nie oznacza to załamania. Przychodzi z niższej półki, grywał do tej pory w klubach, które rzadko musiały występować w środę, dlatego też jest mniej zmęczony sezonem. W dodatku transfer do Valencii to skok w jego karierze, on chce grać lepiej. Jest wielu zawodników w jego wieku, którzy wyrobili sobie nazwisko dzięki zasługom, ale tamci nie mają takiego zapału. Aritz Aduriz perfekcyjnie pasuje do profilu gracza głodnego sukcesu.

Czy będzie trudno zapomnieć o Villi?

Ja już o nim zapomniałem.

Dobra odpowiedź...

Nie ma miejsca na inną. Co więcej, najlepsze co klub zrobił w ostatnich miesiącach to angaż Soldado i Aduriza, a także Topala, Costy, Tino i Feghouliego.

Pomówmy o nich. Jakie korzyści daje Topal?

Ma doświadczenie w Europie i będzie rywalizował z Albeldą. Dzięki niemu, defensywny pomocnik będzie miał okazję odpocząć.

Zapowiada się spektakularnie. Wybił się i wydaje się, że to jego chwila na wskoczenie na wyższy poziom.

A Tino Costa?

Tino był obserwowany przez sekretariat techniczny. Liczę na niego, wespół z Carcedo obejrzeliśmy wiele nagrań z jego udziałem. Zapowiada się spektakularnie. Wybił się i wydaje się, że to jego chwila na wskoczenie na wyższy poziom. W tym roku naprawdę się wyróżniał i szczerze wierzę, że to była najlepsza chwila na jego sprowadzenie.

Aż tak dobrze posługuje się lewą nogą?

Ma dobre uderzenie. Da nam alternatywę przy stałych fragmentach gry i balans w środku pola będąc traktowanym jako lewy defensywny pomocnik.

Tino pozwala na wskrzeszenie 4-3-3, używanego przez Ciebie w Almeríi…

Tino otwiera cały wachlarz możliwości, daje równowagę, ale taktyka nie jest na pierwszym miejscu. To nad czym zamierzam popracować, to filozofia gry, sposób w jaki będzie się prezentować drużyna. Chcę, żebyśmy mieli styl, zespół wywierający presję, silny, szybko operujący futbolówką, utrzymujący się w jej posiadaniu, szukający najlepszych rozwiązań, a także agresywny w defensywie… Stąd też system może być różny, od 4-1-4-1 po 4-3-3 i od 4-4-2 po 4-2-3-1. Ale tak, wcześniej nie mogliśmy sobie na to pozwolić. To uczyni nas lepszym zespołem.

Nie było takich możliwości z Silvą w kadrze? Inaczej, Silva determinował sposób gry?

Silva pozostawiał swój ślad w tej ekipie. Jego profil pasuje do jednej, konkretnej pozycji, więc trzymaliśmy się 4-2-3-1.

Dlaczego?

Należy wykorzystywać umiejętności piłkarzy. Dla niego istniała idealna pozycja, ale kiedy tylko w klubie lub w reprezentacji występował gdzieś indziej, nie czuł się dobrze, nie był Silvą.

A jak jest bez Silvy?

Tak samo jak z Villą, patrzmy przed siebie. Z Tino mamy nowe warianty i możemy kreować grę bez Silvy, nie musimy nawet zmieniać systemu, musimy dostosować się do nowych zawodników. Mamy Tino, Choriego, Feghouliego i Isco, którzy mogą wcielić się w rolę Silvy.

Wcześniej określiłeś Choriego jako delantero… Gdzie chciałbyś go ustawiać?

Chcę, aby był w kadrze, ale nie przyklejony do jakiejś pozycji. Jego charakterystyka daje różnorakie opcje, poradzi sobie w każdym miejscu z przodu i na mediapunta.

Co sądzisz o Chorim? Możemy go określić jako siódme wzmocnienie.

Obserwuję go z zadowoleniem, wykazuje spore chęci. Minęło sześć miesięcy, ale częściowo możemy go uznać za niedawny transfer… Chociaż zaadaptował się w pełni. Chori zna naszą filozofię i pasuje do sylwetki zawodnika, który potrafi odmienić losy spotkania.

Nie obawiasz się tworzenia frontów w szatni? Trzech Argentyńczyków, trzech Portugalczyków, dwóch Francuzów, Hiszpanie…

To zrozumiałe z natury. Mathieu i Feghouli kontaktują się ze sobą, podobnie Topal i Maduro, bowiem obaj mówią po angielsku… Kładziemy raczej nacisk na kolektyw, aniżeli indywidualności, tutaj przebywanie ze sobą jest kluczem - wówczas każdy znajdzie przyjaciela. W szatni wszyscy musimy się szanować.

Nie poruszyliśmy jeszcze tematu dwóch nabytków. Ricardo Costa.

Zawodnik dostępny za darmo, przykład działania sekretariatu technicznego. Występuje w reprezentacji Portugalii, a ponadto dysponuje doświadczeniem, dzięki czemu podniesie poziom rywalizacji. Doda agresji obronie, ale nie takiej kosztującej nas wykluczenia, lecz budującej charakter drużyny i respekt oponentów.

Feghouli.

Feghouli to kolejny przykład, ale bardziej dotyczący przyszłości. Sądzimy, iż może być ważny w średniej perspektywie czasu - dobrze, że będzie rozwijał się u nas.

Mamy wielkich młodych piłkarzy. Trenują z nami i tak będzie również w trakcie trwania rozgrywek, ponieważ ta generacja ma olbrzymi potencjał.

W Twoich odpowiedziach pojawiły się nazwiska Alcácera oraz Isco, czego spodziewasz się po nich?

Tego, czego oczekujemy od każdego z wychowanków, którzy są przyszłością Valencii. Ten klub zawsze miał dobra szkółkę, za mojego pobytu wzmocnili nas Jordi Alba, Míchel, który będzie w tym sezonie wypożyczony, ale zostaje w Primera División, oraz Guaita, któremu powiedzieliśmy, że będzie mógł wrócić jeśli zechce i tak się stało. Mamy wielkich młodych piłkarzy. Trenują z nami i tak będzie również w trakcie trwania rozgrywek, ponieważ ta generacja ma olbrzymi potencjał.

Czy Jordi Alba jest tylko obrońcą?

Tylko, nie. Jordi posiada umiejętności, dzięki którym podoba nam się jako obrońca. Ofensywnie jest pod tym względem idealny, i prawda jest taka, że pracował w pocie czoła, aby dostosować się do koncepcji obronnych.

Czy ci, którzy pozostali, będą w stanie podołać zadaniu?

Oczywiście, całkowicie. Rozumiem, że wiele dyskutuje się o transferach, ale udało nam się dokonać pewnej odnowy i ci, którzy pozostali - oprócz tych, którzy musieli odejść - spełniają moje trzy fundamentalne wymagania dla przetrwania w klubie: jakość, zaangażowanie oraz konkurencyjność. Wiem, że ci kontynuujący grę tutaj posiadają te cechy, dlatego uda im się. Jednak powinien zostać nadany nowy kurs, ale to już misja nas wszystkich.

Czy w szatni są liderzy?

Tak, to jasne, że są. Jest ich kilku, chociaż sam wolę mówić o generalnym przywództwie, przywództwie wszystkich. Jedni kierują z natury i zawsze są o krok do przodu, ale nie zamierzam chować reszty za nimi. Chcę, żeby każdy miał osobowość, by każdy podejmował odpowiedzialność. Jeśli ktoś nie jest liderem, niech będzie na miejscu i kogoś poprze.

Rozpoczyna się Twój trzeci rok w Valencii. Jak to przyjmujesz?

Wracam z naładowanymi bateriami, z radością.

Godzisz się z rokiem jeszcze większych wyzwań?

Wyzwania napotykam każdego dnia. Wyzwaniem jest codzienność, nie cały rok… rok w futbolu to mnóstwo czasu.

Lepiej rozumiem zawodników, otoczenie oraz to, czym są Walencja i Valencia. Miasto i drużyna.

Co zmieniło się w Emerym odkąd opuścił Almeríę?

Wiedza, jaką ma o Valencii. Tutaj osoba trenera żyje w nieustannym biegu, jest poddawana wnikliwym analizom, zawsze znajduje się w sidłach osiąganych rezultatów… Ciągle tak będzie, ale teraz lepiej rozumiem zawodników, otoczenie oraz to, czym są Walencja i Valencia. Miasto i drużyna. Jako szkoleniowiec mam większy wpływ na Valencię, żyję w tym samym tempie, ale nie zaskakują mnie sytuacje w szatni, na boisku… Przez te lata zmieniłem się jako człowiek, jako ktoś wobec komu powierzono misję prowadzenia Valencii.

W lidze czeka nas walka o pierwszą czwórkę, w Lidze Mistrzów o możliwie jak najwięcej… Czy Puchar Króla jest ważny?

Kiedy tutaj zaczynałem, Valencia była świeżo upieczonym zdobywcą Copa del Rey. Valencia należy do czołówki, a takie kluby biją się o trofea, jedne z lepszymi skutkami, inne z gorszymi. Chcemy, aby ten klub wciąż należał do grona najlepszych w hiszpańskiej piłce i gdy w tej elicie będziemy, tym bliżej będzie do tytułów. Celem naszego projektu był awans do Champions League i to udało się zrealizować. Musimy podtrzymać rozwój, utrzymać Valencię w czołówce i nadal sięgać po trofea. Tak, będziemy walczyć o wygranie Pucharu Króla.

Kategoria: Wywiady | Superdeporte skomentuj Skomentuj (15)

KOMENTARZE

1. velk20.07.2010; 20:14
Wow Dzidek, chciało Ci się? Dzięki w imieniu wszystkich użytkowników vcf.pl :P
2. grzesiu 8320.07.2010; 20:27
Kawał dobrej roboty wykonałeś :) BRAWO! :)
3. MaTtaj01020.07.2010; 20:29
Lepiej Emery zebys w tym sezonie juz podejmowal dobre decyzje i zebysmy grali na wysokim poziomie. Dosc mam juz ogladania plecow Barcy i Realu...
4. MaTtaj01020.07.2010; 20:29
A tak swoja droga dolaczam sie do przedmowcow: swietna robota.
5. KilyVCF20.07.2010; 21:38
KilyVCFee, stary wywiad ...

Uwielbiam rozmowy z Unaiem, zawsze mnie uspokajają, sympatyczny gość i zawsze wszystko ładnie nam opowie, tylko że na boisku już nie jest tak różowo i zaczną się nerwy.

PS. dziwnie gada o tym Silvie - w kadrze nie czuł się sobą a w klubie niby tak ?! moim zdaniem gdyby nie kadra to mało kto oprócz nas by o nim usłyszał .. jestem w szoku, czyli przesunął go z lewej na środek bo się źle czuł ?
6. El_Duderino20.07.2010; 21:41
El_DuderinoDzięki Dzidek !
A co do Emerego. Nadal jestem na nie, ze względu na Aduriza i marny w mojej opinii warsztat trenerski.
Transfery uważam za świetne ! Szczególnie Tino Costa i Topal.Jak pisałem na forum, wreszcie mamy zawodnika który potrafi uderzyć z wolnego więcej niż raz dobrze w sezonie i zawodnika który potrafi uderzyć z dystansu. Tino od stałych fragmentów a Topal od strzałów.
Mehmet to zawodnik obunożny, uderzenie z ponad 30 metrów ? Dla niego to nie robi różnicy którą nogą uderzy. Ricardo Costa nie jest klasowym obrońcą , ale i tak przerasta Alexisa , Dealberta , Maduro i Navarro o klasę. Fenghouli też potrafi uderzyć z wolnego, Chori to samo. Soldado będzie grał w pierwszym składzie w topowym zespole, więc sądzę, że 20 bramek w lidze to dla niego nie problem. Jeszcze jeden obrońca na środek i sprzedać Maduro, Nacho, Fernandesa, Bruno i Del Horno. Za Bruno Joela z młodzików, lepszy od niego.
7. m198820.07.2010; 22:13
m1988Gdyby Unai miał tak dobry warsztat trenerski co retoryczny bili byśmy się o majstra.
Lubie go przez chwile po każdym wywiadzie :)
8. Adrian_VcF20.07.2010; 22:32
Adrian_VcFSuper wywiad, przeczytalem caly :) Bardzo ciekawy
9. KilyVCF20.07.2010; 22:58
KilyVCFJa mam gorzej !
Po każdym wywiadzie z tym gościem
mam wrażenie, że facet "ma fach w ręku" !
:) :) :)
10. El_Duderino20.07.2010; 23:33
El_DuderinoKily , może to ci pomoże zatrzeć to wrażenie -
na superdeporte.es pisza o tym , że tylko Viana i Sunny nie jadą na pretemporadę do Słowenii. Aiser , Nacho, Maduro jadą.
I prawdopodobnie zostaną.Ten pasożyt Del Horno do 2012 roku ma kontrakt więc wyciągnie jeszcze 8,4 mln euro. Już ponad 10 mln wyssał .. Oddałbym go za darmo.
P.S. Ostatnio grałem w FM. Pierwsze co chciałem zrobić to sprzedac Del Horno.
Ten zgodził się odejśc pod warunkiem płacenia mu 20 k tygodniowo przez nastepne dwa lata.Kiedy będzie grał w innym klubie.
Realistyczna ta gra :D
11. los ches21.07.2010; 10:50
los chesW gebie to każdy jest mocny. Mam nadzieje,że to wszystko pokaże na bosiku w nowym sezonie.
A Temat Choriego. Widzi go na kazdej pozycji,uwaza ze gdzie nie ustawie to tam sobie poradzi.
Dla mnie to tylko jedno oznacza. łatanie luk po kims kto nie mogł zagrac. Watpie,że bedzie podsawowym zawodnikiem. Chce sie mylic.
12. Venithil21.07.2010; 10:55
Tak, zdaje mi się, że Chori jest w tej drużynie z zadaniem bycia ofensywną "zapchajdziurą". Zobaczymy jak to w praniu wyjdzie.

I rzeczywiście jak człowiek to przeczyta to ma to wrażenie że rozmawia ze specem od trenerki, słuchamy tu również o niesamowitych cudach takich jak rotacja składem czy używanie różnych formacji w różnych meczach, jakby Unai to wszystko zrealizował to chyba nie mielibyśmy już prawa narzekać :P

Niestety to wciąż może być tylko czcza gadka, my dostaniemy parę razy i wracamy do 4-5-1 albo czegoś co mecz i zmieniania Banegi w 70 minucie na Maduro lub Alexisa.

Nie wiem czy być dobrej myśli, ale chyba jeszcze raz można spróbować.
13. mankut21.07.2010; 15:38
mankutnaprawdę świetny artykuł brawo ! mam nadzieję że Valencia w tym roku chociaż utrzyma 3 miejsce w lidze choć wiem że będzie ciężko ale wierzę w to . W LM mam nadzieję że trafimy do takiej grupy z której uda nam się wyjść bądź zając 3 miejsce i walczyć dalej w LE. Cieszy mnie to że nie zlekceważymy pucharu Hiszpanii bo w końcu jakieś trofeum przydało by się zdobyć w tym roku :)
14. Krzysiek21.07.2010; 16:43
KrzysiekBardzo dobry artykuł, miło się czyta. Co do Unaia to widać, że jest bardzo optymistycznie nastawiony na nadchodzący wielkimi krokami sezon i to mnie bardzo cieszy. Transfery są w porządku, każda pozycja jest dobrze obsadzona i być może nie odczujemy nawet w niewielkim stopniu straty Villi i Silvy. Z niecierpliwieniem oczekuję startu rozgrywek, bo nie ukrywam, że mam spore nadzieję względem naszej drużyny.
15. Dzidek21.07.2010; 17:57
DzidekDzięki za pozytywne opinie, miło że się to komuś podoba.

Unai potrafi przekonać słowem, ale niech jeszcze udowodni, że to nie tylko sprawianie dobrego wrażenia. Soriano też umiał konstruować wypowiedzi pełne patosu, a okazał się być oszustem.