sonda
VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

VALENCIA CF – AKTUALNOŚCI

Valencia wygrywa przed ETS

Marcin Śliwnicki, 12.03.2020; 19:10

Skuteczne odwołanie klubu

Poprzez chmury, które spowiły Estadio Mestalla po ostatnich słabych wynikach sportowych, przebił się nieśmiały promyk słońca, zwiastujący dobrą wiadomość. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał bowiem odwołanie od decyzji Komisji Europejskiej, nakładającej na klub sankcję w postaci kary finansowej wynoszącej 24 mln €.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w swoim orzeczeniu uznał za zasadną apelację klubu, który odwołał się od decyzji Komisji Europejskiej z dnia 4 lipca 2016 roku, w której uznano, że poręczenie udzielone przez Instytut Finansów Valencii (IVF) za niezgodne z prawem i sprzeczne z prawem europejskim regulującym kwestie pomocy publicznej.

Od początku sporu klub, broniąc swoich interesów, utrzymywał, że poręczenie IVF oraz późniejsza pożyczka bankowa były udzielona na rynkowych warunkach. W toku wieloletniego procesu Valencia CF, wykorzystując wszelkie dostępne środki prawne, była w stanie uzyskać zawieszenie wykonania kary (decyzja KE nakładała na klub obowiązek natychmiastowej zapłaty określonej sumy pieniężnej niezależnie od odwołania – przyp. red.), a następnie wykazać, iż żądania Komisji Europejskiej są bezpodstawne.

Klub wyraził zadowolenie z uzyskanego wyroku, który całkowicie uwzględnia wniesione odwołanie, podziękował Rządowi Walencji, a w szczególności jej prezydentowi, Ximo Puigowi oraz IVF, reprezentowanemu przez Manuela Illuecę – za współpracę w trakcie trwania całego procesu, a także Głównemu Radcy Prawnemu Rządu za wsparcie, gdyż przez cały czas uważał, że kwota żądana od klubu była nieuzasadniona.

Po ogłoszeniu orzeczenia przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, głos zabrał również Prezydent klubu, Anil Murthy: „Zawsze wierzyliśmy w europejską sprawiedliwość i w unieważnienie nałożonych sankcji. Nasze stanowisko od początku było jasne: decyzja Komisji Europejskiej nie była fair, dlatego nie byliśmy zobowiązani płacić aż do czasu zapadnięcia ostatecznego wyroku.”

Kategoria: Ogólne | valenciacf.com skomentuj Skomentuj (2)

KOMENTARZE

1. idler13.03.2020; 10:37
idlerSuper. Dobry news w niezbyt ciekawym czasie. 24 bańki to mniej więcej kwota jaką kluby dostają za LM, więc jeśli by trzeba było tą kasę płacić, to klub byłby jeden sezon w plecy w kontekście rozwoju.

Cieszy mnie to, że takie ruchy jak powierzenie sprawy stadionu Deloitte czy ta sprawa, która zajęli się topowi prawnicy we współpracy z władzami pokazują solidne podejście do prowadzenia klubu pod kontem biznesowym. Dobrze by było gdyby za tym poszło otoczenie się rozsądnymi ludźmi w pionie sportowym, bo piłka rządzi się jednak swoimi prawami, a w tej kwestii dalej Lim podejmuje co najmniej wątpliwe decyzje.
2. pedro913.03.2020; 12:13
Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) to rzeczywiście nieśmiały promyk słońca, ale jak to bywa, po rozpogodzeniu często nadciągają chmury. Ciemne chmury. Nowe zachmurzenie związane jest z korowirusem i zawieszeniem na 2 najbliższe kolejki rozgrywek ligowych. Wszystko zależy od skali pandemii, jednak można liczyć się z zawieszeniem La Liga do końca sezonu. To z kolei oznaczałoby ogromne straty klubów, w tym Valencii, oraz ustalenie kolejności drużyn w ligowej tabeli: kto będzie mistrzem, kto spadnie itd. bez rozgrywania meczów.
Bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest przyjęcie kolejności według stanu na dzisiaj: 1. Barcelona 2. RM 3. Sevilla 4. RS. Valencia nie tylko poza LM, ale w ogóle poza europejskimi pucharami. Niewykluczone więc, że ostatnią wypowiedź Murthy’iego o tym, że Valencia jest teraz bliższa LM niż w ubiegłym sezonie w analogicznym okresie będzie można odłożyć między bajki.