sonda
VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

VALENCIA CF – AKTUALNOŚCI

Valencia uniknie bana transferowego!

Michał Kosim, 04.06.2019; 19:24

FIFA podjęła decyzję

W ten wtorek rano Valencia została poinformowana przez organizację FIFA o tym, że rozpoczęte w 2015 roku dochodzenie w sprawie domniemanego złamania przez Los Ches regulacji dotyczących graczy nieletnich zakończy się bez konsekwencji dla klubu z Walencji. Tym samym świeżo upieczony zdobywca Pucharu Króla nie dostanie ani zakazu transferowego, ani też żadnej kary finansowej.

Valencia poznała decyzję za pośrednictwem FIFA TMS (Transfer Matching System) Global Transfers & Compliance. Jak podano w programie radiowym SER Deportivos Valencia rozgłośni radiowej Cadena SER, wątpliwości piłkarskiej organizacji dotyczyły transferów w ramach projektu WANDA Futuras Promesas del Fútbol Chino, natomiast El Desmarque dodaje, że piłkarska organizacja trzy lata temu zażądała dokumentacji dotyczących również rejestracji innych graczy w wieku 12-16 lat, w tym m.in. Kangina Lee, Ferhata Cogalana, dziś zawodnika Lille, czy Harveya Neville’a (obecnie Manchester United) – syna Phila Neville’a, byłego asystenta trenera Valencii.

Klubowi prawnicy z pomocą Juana de Diosa Crespo – adwokata specjalizującego się w prawie sportowym, biorącego udział w wielu sprawach FIFA oraz UEFA, udanej apelacji zawieszenia Leo Messiego w maju 2017 roku, a także transferach Zidane’a, Mendiety czy Morientesa – przedstawili FIFA wystarczające dowody, że klub jest niewinny. Tym samym „Nietoperze” (podobnie jak Villarreal) uchroniły się od kary, jaka w przeszłości dotknęła m.in. Real Madryt, FC Barcelonę czy Atlético. Są to pierwsze kluby, które nie zostały w jakikolwiek sposób ukarane po rozpoczęciu dochodzenia w związku z potencjalnym złamaniem artykułu 19 regulacji FIFA o ochronie graczy nieletnich oraz zasadach rejestrowania graczy młodzieżowych w klubowych akademiach.

Jak podaje EFE, Valencia „przyjmuje z zadowoleniem” decyzję, która „pokazuje, że klub pracował i pracuje w najściślejszej zgodzie z prawem”. De Dios Crespo, który reprezentował w tej sprawie zarówno Valencię jak i Villarreal, dodaje: „Kluczem było przede wszystkim to, że kluby zrobiły wszystko jak należy. Do tego dołączyła dobra praca, którą wykonaliśmy w biurze”. Tym samym Valencia może ze spokojem przeczesywać rynek transferowy w poszukiwaniu letnich wzmocnień przed przyszłym sezonem, w którym klub ponownie wystąpi w Lidze Mistrzów.

Czym jest artykuł 19?

Regulacje FIFA, która wzbudzają w świecie piłki duże kontrowersje, zabraniają rejestrowania nieletnich graczy spoza danego kraju. Jedynymi wyjątkami są sytuacje, w których:

a) rodzice gracza przenoszą się do nowego państwa z powodów niezwiązanych z piłką nożną;
b) transfer odbywa się w Unii Europejskiej lub Europejskim Obszarze Gospodarczym (co dotyczy także klubu, z którego zawodnik się przenosi) i gracz ma ukończone 16 lat;
c) piłkarz mieszka nie dalej niż 50 kilometrów od granic kraju, w którym występuje dany klub, a sam klub znajduje się nie dalej niż 50 kilometrów od granic państwa, w którym mieszka nieletni zawodnik.

Kategoria: Ogólne | Cadena SER | EFE | El Desmarque skomentuj Skomentuj (3)

KOMENTARZE

1. los ches04.06.2019; 19:26
los chesSuper. To bardzo ważna wiadomość.
2. KilyVCF04.06.2019; 21:09
KilyVCFMy i łodzie czyści, a co z innymi "zamieszanymi"?
3. pedro905.06.2019; 12:36
Całe szczęście :)
Niech Fifa lepiej się zajmie np. Liverpoolem.

Ciekawe co będzie z karą nałożoną na VCF przez KE (ponad 20 mln euro) za niedozwoloną pomoc publiczną. Jeśli nie uda się jej uniknąć, będzie to mocno rzutować na tegoroczne transfery.