imię i nazwisko: Vinícius Vasconcelos Araújo
miejsce urodzenia: João Monlevade
wzrost/waga: 176cm/76kg
poprzednie kluby: Cruzeiro Esporte Clube, Recife, Huesca

Biografia

W wieku 14 lat Vinícius dołączył do akademii piłkarskiej Cruzeiro. Już od najmłodszych lat Brazylijczyk uważany był za jednego z najzdolniejszych adeptów futbolu. Swój talent Araújo rozwijał z powodzeniem w juniorskich drużynach Cruzeiro. Na szczególną uwagę zasługuje jego postawa z 2012 roku, kiedy to został najlepszym strzelcem rozgrywek o mistrzostwo i puchar Brazylii drużyn do lat 20. Rewelacyjna postawa Araújo przyniosła mu promocję do pierwszego zespołu Cruzeiro. W maju 2013 roku napastnik został powołany do kadry U20 Brazylii. Miesiąc później Araújo był członkiem młodzieżowej kadry, która wystąpiła na międzynarodowym turnieju w Tulonie zajmując pierwsze miejsce. Poza triumfem drużyny Vinícius zgarnął nagrodę dla najlepszego strzelca rozgrywek. Reprezentacja Canarinhos do lat 20 z Araújo w składzie wygrała również w czerwcu 2013 roku turniej Valais Youth Cup, a napastnik Cruzeiro zdobył bramkę w finałowym spotkaniu z Ghaną.

6 lipca 2013 roku mając 20 lat Vinícius zadebiutował w brazylijskiej najwyższej klasie rozgrywkowej meczem z Portuguesą. Osiem dni później Cruzeiro wygrało z Náutico 3:0, a brazylijski napastnik zdobył swoją pierwszą bramkę w seniorskiej kadrze klubu. W debiutanckim sezonie Araújo zagrał 21 spotkań i strzelił osiem goli, zaś Cruzeiro sięgnęło po mistrzowski tytuł. Utalentowanego napastnika, porównywanego w Brazylii z Neymarem, zaczęły obserwować kluby ze Starego Kontynentu. Wśród zainteresowanych zespołów były Inter Mediolan i AS Monaco. Vinícius nie trafił jednak ani do Włoch, ani do Francji. Ostatniego dnia zimowego okienka transferowego, 31 stycznia 2014 roku potwierdzony został transfer Araújo do hiszpańskiej Valencii. „Nietoperze” za połowę praw do zawodnika zapłacili 3,5 mln €.

Pierwszy występ w nowym zespole Vinícius zanotował 2 marca 2014 roku, wchodząc w 70. minucie za Portu w przegranym spotkaniu z Rayo Vallecano. Napastnik nie zdołał jednak przebić się do podstawowej jedenastki Valencii, przegrywając rywalizację z Paco Alcácerem i Jonasem. W debiutanckim sezonie w Hiszpanii Araújo wystąpił sześciokrotnie, zaliczając jedną asystę podczas 98 rozegranych minut.