Powrót na właściwe tory!

Szymon Witt | Zdzisław Lewicki, 12.02.2012; 23:49

Absolutna dominacja Valencii

Los Ches bez problemów pokonali Sporting Gijón i odnieśli pierwsze ligowe zwycięstwo w 2012 roku (sic!). Tym samym piłkarze Valencii wybiorą się do Stoke z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku.

Unai Emery ustawił swoją drużynę na wskroś ofensywnie. Bask postawił na 4-4-2 w dobrym angielskim stylu: z szybkimi skrzydłowymi i dwoma silnymi napastnikami – Roberto Soldado i Aritzem Adurizem. W defensywie zawieszonego za kartki Víctora Ruiza zastąpił Ángel Dealbert. W bramce pojawił się Vicente Guaita, który w końcu uporał się z przewlekłym bólem nadgarstka.

Od początku spotkania Blanquinegros szukali okazji na gola atakując skrzydłami. Piłka po kolejnych centrach Mathieu i Feghouliego spadała na magiczną głowę Aduriza, któremu jednak za każdym razem brakowało precyzji. Tej nie zabrakło za to Miguelowi de las Cuevasowi. Skrzydłowy Gijón w 16. minucie wspaniale przymierzył sprzed pola karnego, lecz Guiata pokazał, że potrafi latać jak na nietoperza przystało i końcami palców sparował futbolówkę na rzut rożny.

Kilka chwil później w roli głównej wystąpił ponownie słabiutko wykalibrowany but Aritza. David Albelda wypuścił prawym skrzydłem Sofiana Feghouliego, który idealnym dograniem obsłużył Baska, lecz ten uderzył w okno. Pana Boga, nie bramkarza.

Jak zdejmować pajęczynę z bramki, pokazał Adurizowi Feghouli. Algierczyk wykorzystał idealne dogranie Mathieu z lewego skrzydła i potężnym uderzeniem z 16 metrów umieścił „łaciatą” pod poprzeczką! QUE GOLAZO!

W ostatnich sekundach pierwszej połowy Aduriz stanął przed obliczem kolejnej stuprocentowej sytuacji. David Albelda obsłużył Baska sprytną podcinką nad głowami obrońców. Aritz przerzucił piłkę nad wychodzącym Juanem Pablo, lecz ta jak na złość ponownie minęła słupek po niewłaściwej stronie!

W drugiej połowie trwał festiwal gry Valencii i… nieskuteczności Aduriza. W 54. minucie Tino Costa oddał przepiękny strzał z powietrza. Juan Pablo jakimś cudem sparował bombę Tino, lecz Argentyńczyk ambitnie poszedł za swoim strzałem do końca, dopadł do piłki i wyłożył ją jak na tacy Adurizowi. Ten w doskonałej sytuacji zamiast do bramki, skierował futbolówkę w trybuny… To było zbyt wiele nawet dla Unaia, który po kilku minutach ściągnął Aritza, zastępując go Jonasem.

Wobec porażającej indolencji strzeleckiej swoich partnerów sprawy w swoje ręce ponownie wziął Feghouli. W 73. minucie po nieszablonowym podaniu piętą Jonasa Sofiane odpalił bombę na świątynię Juana Pablo. Piłka nie szła w światło bramki, lecz na nieszczęście Gijón tor jej lotu przeciął Alberto Botía, pokonując własnego bramkarza!

Kilka sekund po wznowieniu gry przed potrójną (sic!) okazją na strzelenie gola stanął Soldado, jednak „Żołnierz” wziął niechlubny przykład ze swojego boiskowego partnera i zmarnował szansę na ostateczne pogrążenie przyjezdnych. Koledzy Roberto nie mogli uwierzyć w tak kiepską skuteczność najlepszego strzelca drużyny.

Zawodził Aduriz, zawodził Soldado, lecz nie zawiódł ostatni nominalny napastnik w kadrze Valencii – Jonas. Brazylijczyk w doliczonym czasie dwukrotnie wpakował piłkę do siatki rywali. Gonçalves Oliveira najpierw wykorzystał dobrą centrę Adila Ramiego, a następnie dokładne odegranie Soldado, podwyższając prowadzenie Valencii do efektownych rozmiarów!

To zwycięstwo po długiej serii ligowych niepowodzeń było bardzo potrzebne chłopcom Emery’ego. Teraz mocno podbudowani Blanquinegros w dobrych humorach wybiorą się do Stoke, by rozpocząć bój o trofeum Ligi Europy!