VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

VALENCIA CF – AKTUALNOŚCI

Mistrzostwa Walencji

Mateusz Nowacki, 10.02.2018; 19:52

Czyli jak powstawały derby regionu

Dla mieszkańców Walencji najbliższa kolejka La Liga stanie pod znakiem derbów Lewantu. Ich historia sięga początku XX wieku, kiedy to nie istniała jeszcze Primera División.

Pierwszym walenckim klubem piłkarskim zostało Levante, które założono w 1909 roku. W następnych latach w mieście powstały kolejno Gimnástico FC (1913r.) oraz Valencia CF (1919r.). Pierwszy mecz pomiędzy Levante a Valencią rozegrano w 1920r. Początkowo zespoły te grały ze sobą w ramach Mistrzostw Walencji w piłce nożnej. Wraz z popularyzacją sportu do rozgrywek dołączono zespoły z najbliższego regionu tj. Alicante czy Castellón.

Hiszpanie idąc śladami Brytyjczyków chcieli utworzyć własne rozgrywki piłkarskie na skalę krajową. Z tego też powodu regionalne mistrzostwa nabrały nowego znaczenia. W 1928 roku były one traktowane jako eliminacje do Mistrzostw Hiszpanii, znane dzisiaj pod nazwą Copa del Rey. Do La Liga dostało się sześciu mistrzów Pucharu Króla oraz trzy drużyny z drugiego miejsca. Były to takie zespoły jak: Athletic Club, Real Madryt, Real Sociedad, Espanyol, Real Unión, Atlético Madryt, FC Barcelona czy Racing Santander. Wśród nich nie znalazło się miejsce dla Valencii czy Levante. Pierwszy sezon La Liga rozegrano już w 1928-29r.

Wraz z kolejnymi sezonami La Liga rozgrywki regionalne traciły na znaczeniu. Z tego też powodu Federacja Walencka postanowiła utworzyć turniej Levantina, w którym to do zespołów z Comunidad de Valenciana w 1933 roku dołączyły także zespoły andaluzyjskie. Valencia CF była dominatorem tych rozgrywek zdobywając aż jedenaście tytułów. Ostatnia edycja turnieju Levantina miała miejsce w sezonie 1939-1940. Wtedy to też Gimnástico Fútbol Club postanowiło połączyć się z Levante tworząc Levante Unión Deportiva.

Derby Walencji od wielu lat dostarczają emocji fanom hiszpańskiej piłki nożnej. Odegrały one też dużą rolę w popularyzacji i rozwoju piłki nożnej w Hiszpanii. Pierwsze Derby Lewantu w ramach La Liga miały miejsce dopiero w 1963r. Wówczas Valencia wygrała z Levante 5-3.

Kategoria: Ogólne | PlazaDeportiva | Własne skomentuj Skomentuj (0)

KOMENTARZE
Nie ma żadnych komentarzy.