VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

17. NANI

« Wstecz

Nani

Imię i nazwisko: Luís Carlos Almeida da Cunha
narodowość: Portugalczyk
data urodzenia: 17/11/1986
miejsce urodzenia: Praia, Republika Zielonego Przylądka
wzrost/waga: 175cm/66kg
kluby: Real Sport Clube de Massamá,Sporting CP, Manchester United, Fenerbahçe

Biografia

Skrzydłowy Portugalii karierę piłkarską zaczynał w małym klubie Real Sport Clube de Massamá. Kolejnym krokiem były przenosiny do szkółki Sportingu CP. Dobra dyspozycja zaowocowała awansem do pierwszej drużyny w 2005 roku. W pierwszym sezonie gry dla Sportingu Nani strzelił sześć bramek we wszystkich rozgrywkach. Po dwóch sezonach, podczas których był wyróżniany jako piłkarz miesiąca, zainteresowanie Portugalczykiem zaczęły wykazywać europejskie kluby. W konsekwencji tego, w lipcu 2007 roku skrzydłowy przeprowadził się do Manchesteru United za kwotę 25 mln €.

Portugalczyk odniósł liczne sukcesy w barwach „Czerwonych Diabłów”. Cztery razy udało mu się sięgnąć po mistrzostwo kraju, zdobywając w 2009 i 2010 roku również Puchar Anglii. W sezonie 2007-2008 sięgnął po najważniejsze europejskie trofeum, mianowicie Puchar Ligi Mistrzów. W tym samym czasie również Manchester United zwyciężył w Klubowych Mistrzostwach Świata. Nani zdobył również sporo indywidualnych tytułów. W sezonie 2010-2011 był zawodnikiem roku w swoim klubie, został także piłkarzem, który zdobył najwięcej asyst w sezonie. Był również wyróżniany w Anglii jako piłkarz miesiąca.

W roku 2014 Nani przeszedł na zasadzie wypożyczenia do Sportingu CP. We wszystkich rozgrywkach strzelił 12 bramek i asystował osiem razy. Kolejnym krokiem w karierze były przenosiny do Fenerbahçe. Kwota transferu wyniosła 4,25 mln €. W Turcji Portugalczyk trafił do bramki 12 razy i zanotował 13 asyst.

Nani ma na swoim koncie 104 występy w reprezentacji Portugalii, dla której trafił do bramki 23 razy. Warto dodać, iż w 2016 roku skrzydłowy został Mistrzem Europy. Od lipca 2016 roku Nani jest zawodnikiem Valencii. Kwota transferu wyniosła 8,5 mln €.

« Wstecz