Szybko, łatwo i przyjemnie

Bartłomiej Płonka | Arkadiusz Bryzik, 12.05.2013; 14:02

Wysokie zwycięstwo na przedmieściach stolicy

Podobnie jak przed tygodniem, tak teraz zespołowi Ernesto Valverde udało się zaaplikować rywalom cztery gole i łatwo wygrać pojedynek. Mecz rozstrzygnął się już po pierwszej połowie, po której Valencia prowadziła 2:0. Południowa klątwa dobiegła końca!

Obie drużyny miały o co walczyć. Valencia o Ligę Mistrzów, Rayo o Ligę Europejską. Ernesto Valverde mimo, iż do dyspozycji wreszcie miał czterech nominalnych stoperów i tak zdecydował się na wystawienie Jeremy`ego Mathieu. Zamiast Tino Costy wystąpił Albelda, a pod nieobecność Jonasa na placu gry pojawił się Piatti.

Valencia od początku dzieliła i rządziła. Efekt przyszedł po niespełna 30 minutach. Roberto Soldado bez problemów wykorzystał rzut karny, który wcześniej wywalczony został przez Daniela Parejo. Dosłownie minutę później walencki napastnik zmarnował jeszcze lepszą sytuację niż rzut karny. Hiszpan nie sięgnął piłki Piattiego, który dograł ją Soldado na „pustaka”.

Kilka chwil później do siatki gospodarzy znów trafił „Żołnierz”. Piatti uwolnił Guardado, lewy obrońca wystawił jak na tacy piłkę Soldado, a ten nie miał prawa nie trafić na pustą bramkę z najbliższej odległości. 2:0!

Przyjezdni powinni prowadzić zdecydowanie wyżej. Kapitalną szansę miał Pablo Piatti. Argentyńczyk będąc sam na sam z Rubenem, chciał za wszelką cenę przelobować golkipera Rayo, jednakże ten nie dał się zaskoczyć i odbił piłkę. W 36. minucie szanse ponownie zmarnował Piatti. Tym razem skrzydłowy zamiast strzelać na bramkę chciał podać do Banegi. Futbolówka do Evera jednak nie dotarła i wszystko skończyło się tylko na rzucie rożnym.

Niewykorzystane sytuację mogły zemścić się tuż przed przerwą. Piłka po fatalnej interwencji Guaity wpadła do siatki, ale sędzia dopatrzył się wcześniej zagranie ręką Delibasicia, napastnika miejscowych. Do przerwy tylko 2:0. Gdyby tylko lepsza była skuteczność, już po pierwszych trzech kwadransach mogliśmy cieszyć się manitą.

Obraz gry nie uległ zmianie po przerwie. Valverde w 56. minucie zmienił najsłabszego gracza Los Ches, Pablo Piattiego. Poprzez wejście na boisko Aliego Cissokho, Andres Guarado przesunął się na skrzydło. I już parę chwil później dał o sobie znać zdobywając bramkę na 3:0! Meksykanin, wprawdzie na raty, ale pokonał golkipera Rayo i nareszcie strzelił swojego pierwszego gola w barwach klubu z Mestalla!

Rayo pierwszą poważną sytuację stworzyło sobie na kilkanaście minut przed końcem meczu. Piti mocno strzelał z daleka, ale interweniować zdołał Guaita. Na odpowiedź przyjezdnych nie trzeba było długo czekać. Po dośrodkowaniu w pole karne Feghouli trafił w słupek!

Wynik w doliczonym czasie gry ustalił Nelson Haedo Valdez. Feghouli świetnym podaniem obsłużył napastnika, a ten mocnym strzałem pod poprzeczkę nie dał szans Rubenowi na jakąkolwiek interwencję. 4:0.

Valencia zdeklasowała Rayo. Jednostronne widowisko i zwycięstwo z pozoru wysokie, jednakże mogło być jeszcze wyższe. Podopieczni Valverde wykonali swoją misję, przełamali wyjazdową klątwę i teraz należy liczyć na Granadę!

Tymczasem zapraszamy do wyboru najlepszego gracza meczu, przedstawienia swojego typu odnośnie spotkania z Getafe.

Skrót meczu

Kategoria: Ogólne | wlasne skomentuj Skomentuj (27)

1. Flaku12.05.2013; 12:27
Tak bardzo mnie irytuje, że Bernat nie gra :/
2. pedro912.05.2013; 12:39
No wreszcie 2-gi gol - ile sytuacji juz zmarnowanych!
3. pedro912.05.2013; 12:53
Powinno być minimum 4:0, a tak w końcówce duże błędy w obronie i Rayo mogło strzelić bramkę kontaktową. W II połowie nie można odpuścić na cm.
4. ruben12312.05.2013; 12:57
Oglądam mecz i nie mogę uwierzyć w to co gra Piatti...

To jest poniżające jak można zepsuć tyle okazji 300% owych. Ten chłopak jest słabym piłkarzem , bardzo słabym. Odkąd przyszedł do Valencii gra fatalnie ale dzisiajszy mecz pokazuje że chłopak powinien poszukać sobie innego zajęcia bo gra w piłkę mu nie wychodzi.

Czemu nie gra Bernat?

Drugi geniusz to Guaita - ten gol w końcówce to był jego samobój. Alves jest bramkarzem o 2 klasy lepszym , od dawna to powtarzam. A Guaita u mnie by sie nawet na 3 bramkarza nie łapał.

Poza tym gramy naprawdę dobrze, jest duży pressing i dużo walki. Gdyby nie niemoc z przodu i Piatti to mogło by być z 4-0 do przerwy.
5. Darlene12.05.2013; 13:03
DarlenePo pierwszej połowie mam mieszane uczucia. Powinniśmy ich zniszczyć w przeciągu kilku minut jak Malagę, ale skuteczność jest na dramatycznie niskim poziomie. Sam Soldado mógł mieć 4 gole do przerwy. Piatti to chyba sobie jakieś żarty stroi. Feghouli jeszcze nie w najlepszej swojej dyspozycji, ale już jest przynajmniej groźny pod bramką rywala. Parejo znów prezentuje nam swoje bardzo dobre prostopadłe podania. Jakby Rayo strzeliło kontaktową bramkę to byłaby nerwówka. Na razie jest względnie spokojnie, Mathieu bardzo dobrze w obronie. Mecz powinien być już wygrany po pierwszej połowie, ale najważniejszy jest efekt końcowy.

Broniłbym decyzji Valverde. Nawet wystawienie Piattiego, który daje ciała ostro, ale jednak jest groźny dla przeciwników. Każdy wie, że Piatti jest często faulowany. To po nim był ten wolny z dośrodkowaniem Banegi. Na razie zmierzamy po kolejne zwycięstwo więc nie czas na narzekanie na decyzje trenera, który walczy o LM dla nas.
6. Vicente7312.05.2013; 13:53
Vicente73Zmietliśmy Rayo z powierzchni Ziemi... Denerwujący jest jedynie kompletny brak skuteczności, bo powinniśmy dziś wsadzić dwucyfrówkę...
7. staste7712.05.2013; 13:58
staste77Ostatnio roznosimy przeciwników.
Może RSS nie udźwignie tej presji.
Najważniejsze pytanie jest jednak następujące: dlaczego wcześniej tak nie graliśmy?
Widać, że mamy duży potencjał, tylko zwykle go nie wykorzystujemy.
8. Darlene12.05.2013; 13:59
DarleneDruga połowa bardzo spokojna. Kolejne wysokie zwycięstwo, tym razem na wyjeździe i to w ramach naszej ulubionej południowej pory. Mamy już więcej zdobytych bramek niż Atletico, a Soldado najwięcej bramek w lidze ze wszystkich Hiszpanów (życzę jednak Negredo, żeby w tej i następnej kolejce ostro sobie postrzelał). Zmiany Valverde mają wyraźny cel: oszczędzać jak tylko się da podstawowych graczy. Do końca sezonu 3 spotkania i każde musi być wygrane, dlatego trzeba chuchać na zimne i tak mamy problem z kontuzjami. Ważne, że udało się wygrać i zdobyć dużo bramek dziś bez Jonasa. Guardado pierwszy gol. Dziś Meksykanin i Mathieu najlepsi na boisku.
9. MSatoPL12.05.2013; 14:05
MSatoPLI pięknie ;) oby tak dalej ;)
Soldado nie do zastąpienia u Nas ;) pełne 90 minut Feghouli`ego ;) brakowało mi tylko wpuszczenia Jonathana na boisko no , ale nie da się jak widać wszystkiego pogodzić cieszy dobra gra i piękny wynik + dobra w miarę gra Javi`ego Fuego;) AMUNT!
10. Nevan12.05.2013; 14:09
NevanCzy ja wiem, czy taka dobra gra Fuego... Całe Rayo grało jak banda paralityków, ciężko cokolwiek powiedzieć, ale ja się lekko zawiodłem. ;)

Z Soldado też nie przesadzajmy, na litość boską. Bramka z karnego i trafienie z metra na pustą.

A bardziej od nieobecności Viery boli brak Bernata. Jeszcze trochę i wyfrunie od nas do jakiejś Malagi.
11. MSatoPL12.05.2013; 14:33
MSatoPLNevan-chodzi o ogólnie naszych napastników z tym moim stwierdzeniem na temat Soldado ;) Nie byłem precyzyjny, przepraszam ;) Bernat za Piatti`ego bez dwóch zdań powinien grać - takiego patałacha dawno nie mieliśmy myślę - mimo że jest aktywny i często idzie na faul, po któym wiele dla Nas jest dobrego(wolny) to sprzedać jak najszybciej - odnośnie Fuego , myślę , że akurat on jak i Piti czy Amat grali jeszcze w miarę choć oczywiście przy takim wyniku nie można mówić o jakichś większych pozytywach ;)
12. Qnick198612.05.2013; 14:50
Qnick1986Sociedad pozostał jedynym zespołem, który ograł nas w tym sezonie dwa razy. Nikomu więcej się to nie udało (i już nie uda).

Po jednym punkcie ugraliśmy z Levante, Barcą i z Realem i co jest oczywistym następstwem mamy z nimi również ujemny bilans bramkowy (plus z RSSS rzecz jasna).

Z nikim nie zremisowaliśmy dwukrotnie (i już nie zremisujemy bo z rywalami, którzy nam zostali wygrywaliśmy).

Z pozostałymi zespołami no notowaliśmy zdobycze rzędu 3,4 lub 6 pkt. Z każdym mamy bramkowy bilans dodatni lub remisowy.

Dublet zwycięstw póki co udało się odnieść jedynie z Celtą Vigo i Osasuną. Mamy szansę na jeszcze 3 takie dublety.

Wszystkie dane są dostępne w zakładce Sezon/Primera Division, w matrycy wyników ;)
13. gacmetal12.05.2013; 15:07
Cieszy wysoka wygrana, mogło być 6(7)-0, ale niestety zabrakło skuteczności. Teraz najważniejsze są zwycięstwa i awans do LM. Bardzo mi się podobały akcje, szybkie wymiany podań na małej powierzchni, Banega kolejny świetny mecz, najlepszy na boisku. Większość zawodników zagrało dobry mecz, nie podobał mi się Guaita (pomimo obrony kilku strzałów, był niepewny w bramce np. zamiast łapać piłkę to ją piąstkował), Piatti (stworzył kilka świetnych okazji do strzelenia bramki ale podejmuje złe decyzje np. zamiast strzelać to podaje i na odwrót).
Tak grającą Valencję chciałbym zobaczyć w meczu z Getafe bo wbrew pozorom może to być ciężki mecz (kolejkę wcześniej poległ tam RSS). Teraz czekam z niecierpliwością na mecz RSS z Granadą (oby RSS zgubił punkty, co jest mało prawdopodobne ale nie niemożliwe).
14. Darlene12.05.2013; 15:22
DarleneQnick1986, ujemny bilans mamy jeszcze z Malagą.

Szkoda, że Feg nie strzelił, choć mam nadzieje, że tak czy inaczej wraca powoli do swojej dobrej dyspozycji. Dzisiaj świetna asysta do Valdeza.

Soldado w zeszłym sezonie był najlepszym strzelcem z Hiszpanów (razem z Llorente) z 17 golami, a obecnie ma 21. Dziś oprócz dwóch goli miał jeszcze asystę przy trzecim ;)

Z Mathieu robi się prawdziwy stoper. Nic dziwnego, że B chce nam go podkupić :P

:D

15. Qnick198612.05.2013; 18:10
Qnick1986Darlene
5:5 to nie ujemny bilans a jedynie niekorzystny w kontekście rozpatrywania kto ma zająć wyższą lokatę na wypadek takiej samej ilości punktów. Nazwanie bilansu 5:5 "ujemnym" (mimo, że wynosi zero) byłoby błędem językowym ;)
16. SteveStiffler12.05.2013; 18:12
SteveStifflerNevan, bramka jak bramka. Dla mnie może strzelać z 30cm z dupy. Ma 21 trafień na koncie, a i tak znajdzie się ktoś taki jak Ty, żeby to zbagatelizować. Żenujące są takie komentarze typu: "o strzelił z 2 metrów na pustą wielkie rzeczy..." Szkoda, że specjalnie nie spudłował, żeby Twoja ambicja została zaspokojona. Napastnik jest od tego żeby się znaleźć o odpowiedniej godzinie w odpowiednim miejscu i strzelić bramkę. Za dużo się chyba w fifę nagrałeś ;)
17. gacmetal12.05.2013; 18:37
Też się z tym zgadzam SteveStiffler co napisałeś. Napastnika rozlicza się z ilości goli jakie zdobył w meczu czy w sezonie. Napastnik przede wszystkim ma grać skutecznie (być w odpowiednim czasie i odpowiednim miejscu) i strzelać regularnie (najlepiej co mecz). Jak patrzy się na statystyki napastnika (np. takiego co chcemy kupić) to 1 pozycje na którą zwraca się uwagę to ilość strzelonych bramek. A w jakich okolicznościach je zdobył to już jest mniej ważne.
18. Trivium13.05.2013; 05:04
TriviumSteve, to jest Nevan, mu nigdy nic nie pasuje ;d jakby to jakis sreloso strzelil z 1 cm na pusta to byl by w skowronkach krzyczac co za crack z niego ze umie znalezc pozycje itp..
19. Y4R013.05.2013; 10:42
Wtrącę swoje kilka słów jak już rozmawiamy o Soldado.

Soldado jak sprzedamy to zyskamy i stracimy, również jak zostanie też zyskamy i stracimy:

bądź:

- nie potrafi grać z piłką (kiwając przeciwnika i strzelając)
- łapie głupie żółte kartki, wykłóca się niepotrzebnie z sędziami,
- możemy zgarnąć za niego 20-30mln
- jak sprzedać to najlepsza okazja, jego wiek, nowy trener (przebudowa - odmłodzenie drużyny).
- Następców młodych, utalentowanych na jego pozycję nie brakuje,
- stracimy naszego lidera bo bez wątpienia z Banegą w dwójkę są. W proporcjach to tak jakby Real stracił Cassilasa, a Chelsea Lamparta.
- Nowy zawodnik na jego pozycję może być lepszy, ale może być niewypałem. Piatti u nas się nie przyjął :(

Cieszmy się bo co jak co z Rayo strzelił 2 bramki, otworzył worek z bramkami. Lubię jak Soldado strzela jako pierwszy albo jako ostatni bramkę dającą wygraną - to potrafi dla nas robić perfekcyjnie. W sumie to z Jonasem się idealnie uzupełniają co mecz kto inny strzela :) Może i dobrze...

Jestem fanem piłkarzy w stylu Claudio Lopeza, Villi - którzy są lisami pola karnego, ale potrafią sami wyklarować sobie sytuację. Tacy są najdroższy i o takiego trudno. Co jakiś czas mamy takiego piłkarza, może jest już czas na sprzedanie Soldado, a może i nie.
Sądzę, że przy Valverde wiele zmian nie potrzebujemy i to mnie bardzo cieszy bo źli czy dobrzy i tak będę bronił Nietoperzy.
Ciągle wierzę, że Bernat i Viera będą u nas czołowymi graczami, Guardado zacznie strzelać jak ostatnio, zaś Piatti będzie grał jak kiedyś w Almerii czy Argentynie - uwielbiam i tak tego ostatniego kurdupla.
Nie oglądałem na żywo meczu z Rayo, ale wiem, że partolił. Zaś Piatti wypracował podaniem do Guardado akcję po której strzelił Soldado. Piatti ma chyba to samo co Torres w Chelsea. Presja wielka i partoli sytuacje. Wiele oglądałem Piatttiego i nie poznaję chłopaka. Tu jest problem z psychiką i wiarą w siebie. Mam nadzieję, że Guardado chociaż uwierzył po strzeleniu.
Guardado i Piatti mnie czasem denerwują wręcz, ale kurcze po prostu ich uwielbiam.
Kiedyś bardzo chciałem, aby grali dla Nietoperzy... może ja jestem winny :P
20. staste7713.05.2013; 11:54
staste77Qnick, ostatnio komentator w C+ mówił, że przy ustalaniu kolejności miejsc w tabeli przy równej bilansie bramek w meczach bezpośrednich nie liczą się bramki strzelone na wyjeździe (każda bramka liczy się tak samo).
Nie sprawdziłem tego, ale jeśli to prawda, to z Malagą jesteśmy na równo.
21. Y4R013.05.2013; 12:16
Na Malagę nie ma co patrzeć, choć myślałem, że to będzie nasz rywal do walki o LM. Malaga sporo za nami, jeszcze z jednym spotkaniem rozegranym więcej oraz przed sobą Camp Nou.
22. Nevan13.05.2013; 12:16
NevanOkey, to może tak:

Triva sobie daruję, bo już na IRCu plecie trzy po trzy ;)

Steve, od razu zaznaczam, że choć przeciwnikiem Soldado jestem zawziętym, to w poście wczorajszym (przedwczorajszym?) wyraziłem jedynie nadzieję, że drugiego Davida Villi z niego robić na stronie nie będziemy. Ot, napastnik jak wielu innych, co strzela co musi, ponad normę nie wyskakuje, ale sporą garść bramek zapewnia.

Cenie jego zmysł i umiejętności pojawienia się w odpowiednim czasie i miejscu, ale moim zdaniem napastnik klasowy winien do tego dokładać jeszcze inne umiejętności; pierwsze z brzegu, gra 1 na 1 i nieco dryblingu. W następnym meczu może się zdarzyć, że obrońcy przeciwnika zagrają jak profesjonalni piłkarze, a nie jak banda niedorozwiniętych paralityków. I wtedy takich podań jak to od Guardado może zabraknąć.

Zresztą, na pustą też trzeba umieć

:)

I bynajmniej nie bagatelizuję jego osiągnięć (właściwie to nie wiem skąd wniosek. Wiele razy narzekałem na Soldado, ale post sprzed kilkunastu godzin jest... bardzo łagodny), bo 21 bramek to wynik świetny, ale jeśli wg Ciebie mógłby strzelać bramki z 20cm tyłkiem, tak ja wolałbym, żeby strzelał regularnie, chociaż po jednej bramce na mecz. Ile razy zdarzały się sytuacje, gdzie marnował na potęgę, a my przez to traciliśmy głupio punkty, bądź mieliśmy nerwówkę w końcówce? Ilekroć biegnie na bramkę przeciwnika w sytuacji sam na sam, marzę żeby ktoś go sfaulował, dostał czerwoną kartkę i sprokurował rzut karny. Wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że trafi (i też tego nie neguję, bynajmniej).

Oczywiście, że byle pastucha z jakiejś niszowej ligi europejskiej w jego miejsce nie chcę, ale jest wielu napastników, którzy profilem lepiej pasują do mojej wizji snajpera. I zaznaczam, że to moja wizja, a przecież Triv już wyjawił, że na piłce się nie znam. ;)

Peace.
23. pedro913.05.2013; 13:09
Rayo wczoraj odpuściło mecz - okazało się b.gościnne. Nasza skuteczność była natomiast katasrofalna. Piatti z reguły podejmował najgorsze decyzje, jakie można sobie woybrazić. Myślę, że z jego psychiką jest coś nie tak, bo umiejętności przecież ma.

A propos Soldado - to moim zdaniem klasowy napastnik. Owszem miewa słabsze momenty (a kto ich nie ma?), nie jest wielkim dryblerem, ale ma umiejętności i instykt strzelecki. Cenię go wyżej niż Negredo - hiszpańskiego odpowiednika Lewandowskiego.

Teraz najważniejsze jest urwanie punktów RS przez Granadę. Jeśli dziś RS wygra, szanse na 4-te miejsce zmaleją.
24. facundo13.05.2013; 15:23
facundoNie chciałbym umniejszać zasług naszym piłkarzom, bo doceniam ich ostatnie starania, ale podejście gospodarzy do meczu było skandaliczne. Przed oczami stanął mi obraz Valencianistas pod batutą Koemana czy też okresu, gdy zawodnikom wstrzymali wypłaty za Emery'ego. Doprawdy porażająca niemoc.

Nie mam najmniejszej wątpliwości, że duet R&B albo VCF 2005/06 zgwałciliby Rayo na tyle, że wynik przeszedłby do historii.

Zasiadając w komisji tej zakichanej ligi analogicznie do potyczki Levante - Depor, przyjrzałbym się wczorajszemu spotkaniu. Ale tu jest jednak różnica - nie ta waga.

Reasumując, gratki dla VCF i Valverde. Dobra robota i oby tak dalej.

PS1 Guaita to błazen.
PS2 A. Dominguez to pies.
25. Vanisz13.05.2013; 15:23
VaniszMecz Sociedadu z Granadą raczej nie należy do najważniejszych w kontekście 4. miejsca. Oni mają cięższe mecze z Madrytem i później z Deportivo na wyjeździe walczącym o dalszy byt. To tutaj raczej spodziewam się końcowego rozstrzygnięcia, bo to że wygrają swoje dzisiejsze spotkanie to jestem pewien. Albelda powiedział, że wygranie pozostałych meczów da VCF LM. Ja bym się tego trzymał.
26. SteveStiffler13.05.2013; 16:14
SteveStifflerNevan, nie twierdzę, że się nie znasz, ba nawet bardzo Cię cenie na tej stronie. Miałem po prostu wrażenie, że to ciągłe wybrzydzanie. Jasne, że Soldado ma swoje wady i nie nazwałbym go napastnikiem kompletnym. Jednak bez niego bylibyśmy w tym sezonie ogórasami ostatecznymi. Chłop strzeli ok. 23 bramki w sezonie, powiedzmy. Ja tam uważam, że to bardzo przyjemny wynik i życzyłbym sobie, aby nowy napastnik okazał sie takim mesjaszem jakiego oczekujecie. Pamiętamy np. Aduriza, przed sezonem myślałem, że to strzał w dychę, jak się okazało, niebardzo. Z kolei w Athleti znów trochę postrzelał. To, że napastnik wali po 3 bramki na mecz w jakiejś lidze belgijskiej nie znaczy, że przyjdzie do nas i będzie strzelał co najmniej co 3 mecz :)
27. pedro914.05.2013; 00:10
Wierzyłem do końca, że Granada wciśnie bramkę i stało się to, co wydawało się niemożliwe - RS stracił 2 pkt i bramki tego kotasa Agirretxe niewiele dały :))))))))))